دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
اخبار گروه

میز تشریح مجازی الکترونیک (کالبدنما)

دو دستگاه میز تشریح مجازی در بخش های آناتومی دانشکده پزشکی و نیز واحد بین الملل با همکاری و مساعدت معاونت محترم آموزشی دانشگاه و مسئولین محترم دانشکده پزشکی نصب و راه اندازی گردید.

میز تشریح مجازی، یک دستگاه کمک آموزشی جهت تسهیل در تفهیم دروس آناتومی و جنین شناسی دانشجویان رشته های مختلف علوم پزشکی می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فرد است.البته ناگفته نماند در اموزش آناتومی، اهمیت  تمام ابزلرهای کمک آموزشی از قیبل تشریح کاداور، استخوان های طبیعی، مولاژهای مختلف، اطلسها و نرم افزارهای مختلف محفوظ می باشد ولی این دستگاه می تواند تقریبا برایند نسبی از تجمیع وسایل مذکور باشد.

این دستگاه می تواند تمامی اندام های بدن را با دقت و تفکیک پذیری بالا با رنگ طبیعی خود در اختیار کاربر قرار دهد  تا اساتید بتوانند تجسم فضایی مطلوبی از بدن انسان را جهت آموزش به دانشجویان برای درک عمیق تر مفاهیم آموزشی ارائه دهند. این دستگاه دارای قابلیت هایی از جمله: مدل های بسیار دقیق از آناتومی بدن انسان، مدل های دقیق از سیر تکاملی جنین انسان از جنین 15 روزه تا 60 روزه و مدل های Volumetric از جسد واقعی انسان می باشد . یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد دستگاه این است که کاربر می تواند در کنار مدل های سه بعدی از رفرنس های معتبر آناتومی(آناتومی گری واطلس نتر) نیزبه صورت همزمان استفاده کرده و اطلاعات تکمیلی دریافت نماید .از دیگر قابلیت‌های دستگاه ، می‌تواند تصاویر ام ار آی و سی تی اسکن همراه با تصاویرمقاطع عرضی جسد را برای آموزش در اختیار کاربر قرار دهد.

ارائه آناتومی مقطعی از تمام زوایا و مقاطع بدن انسان، امکان یادداشت برداری و ذخیره در دستگاه به همراه امکان ضبط طرح درس و برگزاری آزمون و تست و امکان وارد کردن اطلاعات متن عکس و فیلم آموزشی هر دانشگاه بنا بر برنامه درسی آموزشی و توانایی خروج برای پرینت سه بعدی جسد انسان و اعضای مختلف بدن از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار است.

 بر روی دستگاه سامانه ادوبی کانکت نیز نصب گردیده که از طریق آن می توان در شرایط اضطراری مثل شیوع بیماری کررونا به علت تعطیلی کلاسهای حضوری، این کلاسها را بصورت مجازی برگزارنمود و حتی کاربر را مختار به استفاده از دستگاه نمود.  

به هرحال از طرفی با توجه به این که در طی سال های اخیر دسترسی به جهت استفاده در سالن های تشریح دانشگاه ها بسیار سخت شده است این دستگاه به عنوان یک فناوری آموزشی جدید دنیا در کلاسهای عملی آناتومی همه رشته های علوم پزشکی به تعمیق آموزش کمک شایانی می کند.

ضمنا براساس فرمایش مدیرشرکت سازنده، سایرقابلیت های تکمیلی آموزش درعلوم تشریحی و اصلاحات موارد اشتباهات احتمالی پس از اماده سازی و گزارش به روزرسانی خواهد گردید.

 
 
تاریخ به روز رسانی:
1400/03/01
تعداد بازدید:
99
یزد، صفاییه، بلوار شهید قندی، خیابان ابن سینا، بیمارستان شهید صدوقی، کتابخانه مرکزی
31833408 - 035     
تاریخ بروزرسانی: 1400/09/01
Powered by DorsaPortal