دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفی

 

ترجمان دانش:

ترجمان دانش عبارت است از فرآیند تولید، تبادل و به کارگیری صحیح دانش از نظر اخلاقی است که با ایجاد ارتباط میان پژوهشگران و مصرف کنندگان پژوهش‌ها، به ارائه محصولات، خدمات موثرتر و تقویت نظام های پژوهشی منجر می‌شود. در واقع ترجمان دانش، به معنای کاربست و انتقال نتایج پژوهش ها به محل استفاده واقعی آن ها است. پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور (http://news.research.ac.ir/) با هدف گردآوری، انتشار و اشاعه اخبار حاصل از تحقیقات نظام سلامت در کشور راه اندازی شده است. هدف از راه اندازی این سامانه انتشار سریع اخبار مستند و مبتنی بر شواهد از پژوهش های سلامت کشور به روشی صحیح، سریع و با دسته بندی‌های مناسب برای ذینفعان و گروه های هدف است. یکی از کارکردهای این سامانه، برقراری ارتباط بین محققان و مردم و سایر ذینفعان جامعه از طریق انتقال پیام و اخبار به منظور کاربست نتایج تحقیقات است.


اجتماعی شدن سلامت:

اجتماعی شدن سلامت به این معنا است که هر فرد، خانواده و جامعه‌ای بتواند نقش و مشارکتی هدفمند و آگاهانه‌ در حوزه ارتقاء سلامت در جامعه خود ایفا نماید. لذا اجتماعی شدن سلامت، رویکردی نوین برای تامین مشارکت مردم و همکاری‌های بین‌بخشی است که طبعا نیازمند جلب مشارکت و همراهی کلیه آحاد جامعه است. انتقال دانش سلامت توسط صاحبنظران و متخصصان به عموم مردم از طرق مختلفی میسر است که از جمله آنها می توان به پمفلت های آموزشی، جلسات و سخنرانی های عمومی، و یا رسانه های جمعی نظیر مطبوعات، رادیو، تلویزیون، شبکه های اجتماعی و ... اشاره کرد. با این حال باید در نظر داشت که با صرف انتقال دانش سلامت از طرق مذکور، لزوماً فرایند اجتماعی شدن سلامت تکمیل نمی شود. چرا که انتقال دانش، هدف غایی نبوده، بلکه هدف نهایی از اجتماعی شدن سلامت این است که با آگاه سازی و توانمندسازی عموم افراد جامعه، نگرش و عملکرد آنان منطبق با موازین بهداشتی و سلامت محور تغییر کند. همچنین باید توجه شود که با برنامه ریزی های مدون، می توان از همراهی و کمک سازمان های مردم نهاد (سمن ها) به منظور تحقق بهینه اهداف اجتماعی شدن سلامت بهره برد.

 
 
 کارشناس واحد ترجمان دانش و اجتماعی شدن سلامت:
 
 
نام و نام خانوادگی: خانم مریم وطن چیان                                             

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد علوم و صنایع غذایی

پست الکترونیک:  vatanchian1989[at]gmail.com

شماره تماس: 03538209144
 
تاریخ به روز رسانی:
1400/06/22
تعداد بازدید:
169
یزد، صفائیه، میدان عالم، بلوار شهدای گم نام، پردیس علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشکده بهداشت، مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا
 
03538209144 Email: rcfhs.ssu@gmail.com
Powered by DorsaPortal