بیمارستان شهید دکتر محمد علی رهنمون
تاريخچه

بيمارستان شهيد دكتر رهنمون يكي از قديمي‌ترين بيمارستان‌هاي استان يزد است. اين بيمارستان در سال 1314 ابتدا به‌صورت يك بهداري راه‌اندازي شد. با گذشت زمان و پيشرفت روز افزون در علم و دانش و نياز به وجود يك مركز درماني بزرگ‌تر و پيشرفته‌تر، ساخت اين مجموعه به‌صورت يك بيمارستان در سال 1321آغاز شد و در سال 1326 نيز به بهره‌برداري رسيد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي مجموعه بيمارستاني جديد به نام فرخي يزدي كه شاعر، روزنامه‌نگار و سياست‌مدار دوران پهلوي بود به نام بيمارستان فرخي نام‌گذاري شد. در سال 1363 نيز اين بيمارستان به ياد شهيد دكتر رهنمون تغيير نام پيدا كرد. شهيد رهنمون در دوران دفاع مقدس، مسئول بيمارستان صحرايي بود. او در سال 1362 در جريان عمليات خيبر درحالي‌كه در بيمارستان صحرايي خاتم‌الانبياء در حال اقامه نماز صبح بود، در بمباران هواپيماهاي دشمن به شهادت رسيد. در سال 1358 نخستين بخش اطفال در استان به همت دكتر برخورداري از پزشكان ماهر كودكان كشور و با ياري يك پزشك هندي در اين بيمارستان ايجاد شد اما اكنون تخصص كودكان در اين بيمارستان وجود ندارد.

مركز آموزشي درماني شهيد دكتر رهنمون در مركز شهر استان يزد و در نزديكي بافت تاريخي اين شهر قرار دارد. اين بيمارستان در خيابان فرخي يزد واقع شده و از سوي چهار خيابان اصلي دسترسي آسان دارد. همچنين 45 درصد بيماران اين بيمارستان از بيماران جنوب و جنوب شرق كشور مانند شهرهاي بندرعباس، كرمان، زاهدان و سيرجان هستند. از همين‌رو يكي از بيمارستان‌هاي پرمراجعه در استان يزد به‌شمار مي‌رود. مركز آموزشي درماني شهيد دكتر رهنمون همچنين يكي از بزرگترين مراكز تروما، جراحي مغزواعصاب و ارولوژي جنوب و جنوب شرق كشور است. اين مركز با بهره‌گيري از نيروهاي مجرب، متعهد و متخصص و با استفاده از تجهيزات پيشرفته براي ارائه خدمات با‌كيفيت، افزايش سطح سلامت جامعه و رشد دانش پزشكي حركت مي‌كند. بيمارستان شهيددكتر رهنمون، مركز آموزشي درماني است و زير نظر دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد فعاليت مي‌كند.

بيمارستان قديمي شهيد دكتر رهنمون با نام بيمارستان فرخي، 40 هزارمتر مساحت و 2500 متر زيربنا داشت. ساختمان كنوني و جديد بيمارستان در هفت طبقه بالاي زيرزمين و همكف (مجموعا 9 طبقه)، 32 هزارمتر مربع زيربنا دارد. افزون بر آن بخشي از ساختمان قديمي بيمارستان همچنان باقي مانده است كه به گفته دكتر محمدحسين دهقاني رئيس اين مركز، قرار است در آينده از آن بهره‌برداري شود.

بيمارستان شهيددكتر رهنمون 380 تخت مصوب و 226 تخت فعال دارد. اين مركز تخصص‌هاي ارتوپدي، اورلوژي، قلب، داخلي، جراحي عمومي، جراحي مغز و اعصاب، جراحي فك و صورت، قلب و عروق،دياليز، طب ايراني و طب كار را پوشش مي‌دهد. فيزيوتراپي، شنوائي شناسي،راديولوژي، MRI،آزمايشگاه و پاتولوژي نيز بخش پاراكلينيكي آن است.

تاریخ به روز رسانی:
1397/06/07
تعداد بازدید:
713
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد است.
Powered by DorsaPortal