دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
طراحي درمان

 طراحي درمان سه بعدي

 

امروزه استفاده از نرم افزارهاي طراحي درمان سه بعدي از لوازم ضروري مراكز راديوتراپي است و سازمان انرژي اتمي مجوز بهره برداري از شتابدهندههاي خطي در مراكز پرتودرماني بدون داشتن حداقل يكي از انواع نرم افزار طراحي درمان سه بعدي معتبر را صادر نميكند. براي راه اندازي اين نرم افزارهاي احتياج به كليه اطلاعات پرتوهاي خروجي از شتابدهنده است. براي مثال خروجي اشعه در ميدانهاي مختلف پرتو و تعيين فاكتور تاثير اندازه ميدان در دز خروجي و يا منحنيهاي توزيع دز در محورهاي طولي و عرضي پرتو در عمقهاي مختلف. همچنين هنگام طراحي درمان احتياج به اطلاعات آناتوميك بيمار است كه از طريق تصاويرCT  و غيره به نرم افزار وارد ميشودسپس فيزيست با تجربه و مسلط به اپراتوري نرم افزار اقدام به طراحي درمان و انتخاب انواع ميدانهاي تابشي با زوايا و ابعاد مختلف تابش ميكند و نرم افزار توزيع دز در نواحي مختلف هر سطح مقطع را در مدت بسيار كوتاه ترسيم و به منظور ارزيابي نهايي و تصميم براي درمان در اختيار فيزيست قرار ميدهد كه با مشورت با راديوتراپيست براي اجرا به تكنسين ارجاع داده ميشود.استفاده از نرم افزارهاي پيشرفته امكان طراحي درمانهاي بسيار دقيق و با راندامان بالا، نظير روشهاي طراحي درمان تطبيقي را فراهم ميسازد. براي مثال، استفاده از شدتهاي مختلف تابش كه در اشكال مختلف ميدان تابش اعمال ميشود و براي توليد اين ميدانها از كليماتورهاي خاص ( مولتي ليف كليماتور) كه اشكال و ابعاد مختلف ميدان را به طور خودكار و در جريان تابش توليد ميكند استفاده ميشود.

نرم افزارهاي طراحي درمان

   آلفارد:
نرم افزارطراحي درمان دوبعدي است كه در گذشته به منظور طراحي درمان بيماران استفاده مي شد . با استفاده از ورودي ديجيتايزر ، كنتور خارجي بيماران صورت مي گرفت . كنتور خارجي براساس ثصاوير CT  وMRI وارد نرم افزار شده و برروي اين تصاوير طراحي درمان صورت مي پذيرفت.

 

-         پراويس :

نرم افزار طراحي درمان سه بعدي است و ورودي تصاويرآن CT است كه با فرمتDICOM وارد نرم افزار مي شود . اين نرم افزار قابليت تعيين تمامي پارامتر هاي درمان را داراست زيرا تصاوير سه بعدي است واز شبيه سازي مجازي به منظور طراحي درمان استفاده مي شود اين نرم افزار امكان مشاهده منحني هاي هم دز را به صورت سه بعدي امكان پذير مي سازد كه سبب بالا بردن دقت وصحت اين درمان مي شود .

تاریخ به روز رسانی:
1399/04/02
تعداد بازدید:
460
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal