دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
تاریخچه

تاریخچه معاونت تحقیقات و فنآوری دانشگاه:

سه سال پس از تأسیس دانشکده علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به همت شهید آیت الله صدوقی و همزمان با ادغام دانشکده در "سازمان منطقه ای بهداشت و درمان استان یزد" و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در سال 1365 دکتر سراج الدین وحیدی به عنوان اولین معاون پژوهشی دانشگاه منصوب و این معاونت با حضور 1 کارشناس (آقای آنتیکچی) تشکیل شد.

رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در آن زمان شادروان دکتر فقیهی بودند و ایشان همزمان با دکتر وحیدی که پزشک عمومی بودند، آقایان دکتر بشارتی را به عنوان معاون بهداشتی، دکتر کبیر انارکی به عنوان معاون آموزشی و آقای دکتر دهقانپور را به عنوان معاون دانشجویی منصوب کردند.

به تدریج و همزمان با تجهیز کتابخانه های دانشگاه که از وظایف اولیه معاونت بود نیروی های حوزه پژوهشی به 3 نفر رسید. در حقیقت دانشگاه نسل اول بدنبال تأمین منابع معتیر علمی اعم از کتاب و مجلات تخصصی از انتشارات معتبر جهان با توجه به منابع موجود و با کمک دانشجویان آن زمان برآمد. در سال 1367 اولین طرح پژوهشی در شورای پژوهشی دانشگاه در خصوص درمان ناباروری (IVF) مصوب شد. این طرح که توسط استاد دکتر عباس افلاطونیان پیشنهاد شد، در آینده به پژوهشکده علوم تولید مثل ارتقاء یافت که با ادغام درمان، آموزش و پژوهش و فنآوری مصداق دانشگاه نسل سوم گردید.

همزمان با جذب هیات علمی از میان پزشکان علاقه مند استا ن یزد و به منظور توانمند سازی ایشان، کارگاه های روش تحقیق و سایر مهارت های پژوهشی بصورت ماهیانه و با دعوت از اساتید زبده از تهران و دانشگاه های مادر تشکیل می شد. ریاست کارگاه های پژوهشی را استاد دکتر ملک افضلی به عهده داشتند که مرتب از تهران همراه چند تن از اساتید مدعو برای برگزاری کارگاه ها 3 روز به دانشگاه می آمدند. همچنین سالی 3 الی 4 کنگره داخلی و بین المللی به همت معاونت در یزد برگزار می شد.

خاطره ای از یکی از کارشناسان دوره تشکیل معاونت پژوهشی (تحقیقات و فنآوری بعدی) آقای آنتیکچی:

"در سال 1365 و هنگام شروع کار در معاونت پژوهشی ابتدا جناب آقای دکتر وحیدی و من بودیم بدون هیچ نیروی کمکی. کتابخانه ها تشنه کتاب و مجله بودند. مشکل ارزی نداشتیم و مشکل ریالی هم نبود. تنها چیزی که برای من سخت بود سفارش دادن و خرید کتاب و مجله بود که آقای دکتر وحیدی هماهنگ کردند تا آقای دکتر ابوالفضل برخورداری که در آن زمان دانشجو بودند به کمک من آمدند و آقایان دکتر عماد وحیدی و دکتر بابایی و نیز آقای دکتر حمید مجیبیان که در آن زمان دانشجو بودند لیست کتب و مجلات را می آوردند برای سفارش. کار را از شرکت نشر آلمانی به نام LNS شروع کردیم. کتاب ها به اداره پست مرکزی (خیابان امام خمینی) می آمد که به عنوان گمرک ترخیص می کردیم و می آوردیم دانشگاه و بین کتابخانه ها پخش می کردیم. در آن موقع حدود 500 تا 600 عنوان مجله خارجی سفارش می دادیم. هر عنوان 10 سری سفارش می دادیم که می آمد در کتابخانه ها و جمعا 600 عنوان مجله می شد. اساتید هم وقتی هیئت علمی شدند 400 دلار مجوز ارزی داشتند که کتاب یا مجله خریداری کنند با دلار 7 تومان. دانشجویان هم 200 دلار مجوز ارزی داشتند برای خرید کتاب، اگر دانشجویان یا اعضای هیئت علمی ارز نمی خواستند برای کتابخانه های تحت پوشش دانشگاه و کتابخانه های بیمارستان های دانشگاه درخواست می دادیم."

به تدریج معاونت که در ساختمان خدمات محل فعلی دانشکده پرستاری واقع در خیابان بوعلی آغاز به کار کرد و چندین مرتبه به ساختمان پژوهشکده ناباروری، میدان ابوذر، ساختمان فعلیEDC دانشگاه و محل فعلی واقع در میدان باهنر نقل و انتقال پیدا کرد دارای ساختار شد، که شامل قسمت های زیر بود:

- مدیریت امور پژوهشی

- اداره روابط بین الملل و امور سمینارها و کنگره ها

-اداره چاپ و انتشارات

- اداره سمعی و بصری

- اداره امور کتابخانه ها

 

وظایف اداره روابط بین الملل و امور سمینارها و کنگره ها

- همکاری با اعضای هیات علمی و دانشجویان برای تهیه سهمیه ارزی خرید کتب و مجلات لاتین مورد نیاز

- پرداخت هزینه اشتراک مجلات خارجی و معرفی و ثبت نام شرکت در مجامع علمی و کنگره ها و سمینارهای داخلی و بین المللی

- خرید کتب و مجلات خارجی مورد نیاز کتابخانه های دانشکده های تحت پوشش و کتابخانه های مراکز آموزشی و درمانی.

 

وظایف اداره چاپ و انتشارات

- همکاری با کمیته تالیف و ترجمه دانشگاه

- چاپ کتب تالیفی و ترجمه ای اعضای هیات علمی و پژوهشگران

- چاپ کتاب های خلاصه مقالات و برنامه ها و مجموعه مقالات سمینارها و کنگره ها

- چاپ و تکثیر جزوات آموزشی و پژوهشی دانشجویان و اساتید دانشگاه.

- چاپ چکیده طرح ها و پایان نامه های تحقیقاتی سالیانه از سال 1372 به طور منظم.

- همکاری در چاپ کتب مصوب با بخش خصوصی

* فعالیت اداره انتشارات از سال 1369 آغاز شده است و در سال 1385 بخش تکثیر و فتوکپی آن به بخش خصوصی واگذار گردیده است.

از دیگر کارهای اداره انتشارات برپایی نمایشگاه و فروش کتب انگلیسی بود که 12 مورد نمایشگاه در طی سالهای مختلف تشکیل گردید و سپس ااین فعالیت به صورت فروشگاه دایمی کتاب در جنب ساختمان شماره 2 دانشگاه بیرون آمد که تا سال 1382 یا 1383 فعالیت آن ادامه داشت.

 

وظایف اداره سمعی و بصری

- همکاری و شرکت در برگزاری کلیه مراسم دانشگاهی

- همکاری در برپایی سمینارها و کنگره های داخلی و بین المللی

- تهیه عکس و فیلم و ضبط ویدیویی و آرشیو مراسم های دانشگاه

- خدمات کمک آموزشی به اساتید و دانشجویان و تهیه اسلاید و ابزارهای کمک آموزشی

- همکاری در برگزاری کنفرانس های علمی هفتگی و ماهیانه دانشگاه.

 

کمیته تالیف و ترجمه

* از سال 1369 کمیته تالیف و ترجمه در دانشگاه تشکیل یافت و به صورت ماهیانه در هرجلسه کتاب ها ی تالیفی و ترجمه ای دانشگاه از طریق داوری و بررسی علمی مورد تصویب قرار می گرفت و به مولفین و مترجمین برای چاپ کتاب کمک هزینه داده می شد و من تا سال 1387 دبیر کمیته فوق بودم.

*-فعالیت آن تاکنون ادامه دارد.

 

مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری

در سال 1367 همزمان با برگزاری سومین سمینار سراسری باروری و ناباروری ایجاد اولین مرکز تحقیقاتی در دانشگاه مورد موافقت قرار گرفت. با همت و پیگیری استاد دکتر افلاطونیان و سایر اعضای هیات علمی گروه زنان و مامایی شکل گرفت و در سال 1368 شروع به کار نمودو وتولد اولین فرزند از طریق IVF در دی ماه 1369 رخ داد.

*- در ابتدا این مرکز تحت حمایت حوزه معاونت پژوهشی بود ولی سال های بعد مستقل و به صورت قطب ناباروری در امد و اکنون به پژوهشکده علوم تولید مثل تبدیل شده است.

 

سمینارها و کنگره های دانشگاه

- اولین سمینار سراسری بیماری فشار خون دراسفندماه 1366در اولین سال فعالیت معاونت پژوهشی برگزار گردید. در این سالها سمینارها و کنگره های مختلف برگزار شد و اولین کنگره بین المللی و نهمین کنگره سراسری باروری و ناباروری ایران در تاریخ 7-5 آبان 1380برگزار گردید.

 

مجله دانشگاه

در سال 1371 به منظور تبادل افکار در جامعه دانشگاهی اعم از اساتید و متخصصین رشته های گوناکون پزشکی و پیراپزشکی و ارتقاء و تعالی آنان اقدام برای نشر مجله اقدام شد و در شهریورماه 1371 ( به مناسبت هفته دولت) اولین شماره ماهنامه مجله علمی خبری انتشار یافت.

مدیر مسئول نشریه ریاست وقت دانشگاه آقای دکتر سید محمد کاظمینی و سردبیر آن اقای دکتر سید منصور رضوی و آقای ابوالقاسم عقیلی تا مهرسال 1387 (زمان بازنشستگی)مدیر اجرایی آن بودند.

پس از سال سوم انتشارو از بهار 1374 مجله به صورت علمی ، پژوهشی و در ابتدا به صورت فصلنامه منتشر گردد و بخش خبری آن حذف و خلاصه مقالات در قسمت آخر مجله به زبان انگلیسی چاپ شد. اکنون مجله دانشگاه ماهنامه است و به مدیر مسئولی استاد دکتر صدر منتشر می گردد.

خاطره ای از یکی از کارشناسان دوره تشکیل معاونت پژوهشی (تحقیقات و فنآوری بعدی) آقای عقیلی:

"از خاطرات و نکات جالب توجه این که در آن موقع هنوز کامپیوتر یا رایانه وارد سیستم های اداری نشده بود. ما با تایپ معمولی مطالب را تایپ و ویرایش می کردیم و ابزار صفحه آرایی ما برای ستون بندی و تنظیم صفحات مجله تیغ و قیچی، پاک کن و لاک غلط گیری و ... بود. برای تهیه گزارش و اخبار هم از دوربین عکاسی و ضبط و یا روش تند نویسی استفاده می شد. از سال چهارم کار با کامپیوتر مطرح شد و حروف نگاری مجله با نرم افزار "زرنگار" انجام می شد و هدف اخذ درجه علمی، پژوهشی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی وزارت متبوع بود و سرانجام در سال 1375 مجله دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد دارای امتیاز علمی، پژوهشی گردید و اینجانب تا سال 1387مدیر اجرایی مجله را بر عهده داشتم".

با تشکر از همکاران بازنشسته معاونت تحقیقات و فنآوری که در اسفند ماه 99 با بیان خاطراتشان به معاون وقت دکتر مسعود میرزائی در تهیه این تاریخچه یاری نمودند.

تاریخ به روز رسانی:
1399/12/05
تعداد بازدید:
348

آدرس: یزد، میدان شهید دکتر باهنر، سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید صدوقی یزد،

طبقه دوم، معاونت تحقیقات و فناوری، کد پستی: 8916978477- تلفن: 37263733- 035، فاکس: 37263732- 035،

ایمیل آکادمیک: dvc.research@ssu.ac.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت معلق به معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی یزد است.

تاریخ بروزرسانی :1399/12/05 
Powered by DorsaPortal