دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
مقدمه اي بر پدافند غيرعامل

پدافند غيرعامل با مفهوم كلي دفاع در برابر تهاجم، بدون استفاده از سلاح و درگيرشدن مستقيم، سابقه اي طولاني در تاريخ بشري به قدمت خلقت انسان دارد.


  انجام اقدامات دفاع غيرعامل در ابعاد گوناگون در حال كنوني در جهت مقابله با تهاجمات دشمن(نظامي و غيرنظامي)، بلاهاي طبيعي و غيرطبيعي و تقليل خسارات ناشي از حملات نظامي دشمن چون: حملات هوايي، زميني، دريايي و غيرنظامي چون: حملات سايبري، جنگ نرم و بلاهاي طبيعي چون: طوفان، سيل، زلزله و... غيرطبيعي چون: سرقت و... موضوعي بنيادي است كه وسعت و گستره آن، تمامي زير ساخت هاي كليدي، مراكز حياتي، حساس و مهم نظامي و غيرنظامي كشور چون پالايشگاهها، نيروگاه ها، بنادر، فرودگاه ها، مجتمع هاي بزرگ صنعتي، مراكز بهداشتي و درماني، قرارگاهها و مراكز عمده فرماندهي نظامي و هدايت و تصميم گيريهاي سياسي، مراكز اصل مخابراتي و ارتباطي، پل هاي استراتژيك، صنايع نظامي، پايگاه هاي هوايي، سايت هاي موشكي، مراكز و ايستگاه هاي راديويي، تلويزيون، انبارهاي عمده مواد غذايي و دارويي، مراكز جمعيتي و قرارگاه هاي تاكتيكي، مقرهاي عمده آماري و پشتيباني و .... را در بر مي گيرد.

  تجارب حاصله از جنگ هاي گذشته از قبيل جنگ 11 هفته اي سال 1999 ناتو عليه يوگسلاوي، جنگ سال 2003 آمريكا و انگليس عليه عراق، جنگ 33 روزه سال 2006 اسرائيل عليه لبنان و ديگر جنگ هاي نظامي و غيرنظامي مويد اين نظر است كه كشور مهاجم جهت درهم شكستن اراده ملّت و توان سياسي، اقتصادي، نظامي و مديريتي كشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژي انهدام مركز ثقل، توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراكز حياتي، حساس و مهم مي نمايد.

  همچنين تجارب حاصله از بلاهاي طبيعي به وجود آمده چون زلزله بم در سال1382، سيل گلستان در سال1380و ... در كشور عزيزمان ايران ، مويد اين نظر است كشورهاي كه مورد تهاجم بلاهاي طبيعي قرار گرفته اند به علّت عدم رعايت اصول پدافند غيرعامل دچار خسارت زياد مالي و جاني و گاه بلندمدت قرار گرفته اند.

  امروزه كشورهاي كه طعم خرابي و خسارات ناشي از جنگ، بلاهاي طبيعي و... را چشيده اند،جهت حفظ سرمايه هاي ملّي و منابع حياتي خود توجه خاص و ويژه اي به دفاع غيرعامل نموده و در راهبرد دفاع خود جايگاه والايي براي آن قايل غير از حوادث و بلاياي طبيعي ، موضوع تهديد هاي دروني و بروني توسط دشمن نيز،يكي از دغدغه هاي پدافند غير عامل است و در اين مبحث وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني وظيفه خطيري بر عهده دارد.

با توجه به حساسيت اين موضوع برماست كه با استفاده از رهنمودهاي رهبر عزيزمان، ولي امر مسلمين و با شناخت ژرف و كامل از ابعاد مختلف پدافند غيرعامل و اتخاذ تمهيداتي براي آن، خود را به مرز آمادگي كامل برسانيم.                                «انشاء ا...»
تاریخ به روز رسانی:
1397/07/17
تعداد بازدید:
1046
info@ssu.ac.ir
تاریخ بروزرسانی: 1401/04/04
یزد، میدان شهید دکتر باهنر ،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد   کدپستی دانشگاه :8916978477 تلفن: 4- 37241171 نمابر: 37258770
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد است.
Powered by DorsaPortal