۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۳ ارديبهشت
پژوهشکده طب تولید مثل
اختراع کیت ارزیابی باروری مردادن توسط پژوهشگران پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد
پژوهشگران پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد با هدف توسعه و تهیه کیت قابل حمل جهت تشخیص و ارزیابی وضعیت پراکسیداسیون لیپیدی نمونه اسپرم انسانی موفق به اختراع کیت ارزیابی باروری مردان شدند..

معاون پژوهشکده گفت: یکی از مهمترین دلایل ناباروری مردان اثرات ناشی از استرس اکسیداتیو می باشد . تخمکهای لقاح یافته با اسپرمهای دارای آسیب استرس اکسیداتیو بالا منجر به تضعیف و یا کاهش معنی دار در میزان لانه گزینی و در نتیجه شکست لقاح و تداوم ناباروری است بنابراین ارزیابی صحیح اسپرم سالم بر اساس میزان سلامت استرس اکسیداتیو نمونه اسپرم و مناسب بودن آن برای انجام لقاح با تخمک، میتواند بعنوان یکی از عوامل مهم موفقیت لقاح ازمایشگاهی به شمار آید .

 دکتر علی محمد عبدلی در ادامه تصریح کرد: پژوهشگران پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد با هدف توسعه و تهیه کیت قابل حمل جهت تشخیص و ارزیابی وضعیت پراکسیداسیون لیپیدی نمونه اسپرم انسانی موفق به اختراع کیت ارزیابی باروری مردان شدند و با تهیه و ثبت اختراع این کیت ارزیابی بارروی مردان، توانستند خدمت دیگری را در درمان ناباروری مردان ارائه نمایند .

دکتر عبدلی گفت: به گفته مخترعین، با استفاده از فناوری ارزیابی پراکسیداسیون لیپیدی و تکنیکهای اختصاصی دیگر، اسپرم با سطوح طبیعی و یا غیرطبیعی پراکسیداسیون قایل تشخیص خواهد بود و بطور کلی این اختراع می تواند در زمینه ارزیابی سلامت باروری مردان ، پزشکان را در تصمیم گیری بهتر و درمان مؤثرتر یاری نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کیت ارزیابی پراکسیداسیون لیپیدی اسپرماتوزوای انسانی هم اکنون در مراحل تجاری سازی قرار داشته و به زودی با تولید انبوه قابل عرضه در مراکز ناباروری خواهد بود .


 

تاریخ:
1400/01/02
تعداد بازدید:
156
منبع:

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
يزد، صفاييه ، خيابان بوعلي ،پژوهشكده علوم توليد مثل يزد
38247085 - 035
Powered by DorsaPortal