دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
درباره ما

روش کمک باروری (ART) با بهره گیری از تکنیک های آزمایشگاهی به منظور کمک به زوج های نابارور ابداع شده است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی 15-10 درصد از زوج های جهان با مشکل نازایی مواجه اند.با این توصیف به طور تقریب بیش از 2-3 میلیون زوج ایرانی با این چالش روبرو هستند. از سالها پیش، استفاده از جراحی برای رفع نقایص ساختمانی دستگاه تولید مثل، استفاده از داروهای باروری برای تحریک تخمک گذاری و روش انتقال اسپرم متحرک و شسته شده به رحم (IUI )از جمله روش­های رایج درمانی بوده و هستند. لیکن این اقدامات تنها برای گروهی از زوج­های نابارور مؤثر است. این در حالی است که روش­های جدیدی از جمله IVF و ICSI به عنوان گزینه ­هایی مناسب، در درمان سایر زوجین نابارور مطرح است. در حال حاضر روش­های درمانی مختلفی از جمله ICSI , ZIFT IVF , IUI در آزمایشگاه ART  پژوهشکده علوم تولید مثل یزد به کار گرفته میشوند. آزمایشگاه ART شامل دو بخش جنین شناسی و اندرولوژی است پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا از جمله میکروسکوپPolscope IMSI و  تکنیک تصویربرداری مداوم از جنین (Time lapseمجهز می باشد. در بخش جنین شناسی جداسازی تخمک ها  از تخمدان بیمار و آماده سازی آنها برای روش های آزمایشگاهی کمک باروری نظیر IVF  و ICSI، انجام می شود.

پس از تعیین پروتکل درمانی در جلسه مشترک تیم تخصصی درمان، زوجین بر اساس نیاز، تحت درمان توسط یکی از روش های آزمایشگاهی نام برده قرار می گیرند.

در حال حاضر آزمایشگاه ART شامل بخش های درمانی، تحقیقاتی و آزمایشگاه تحقیقاتی ART است که دانشجویان PhD و کارشناس ارشد در بخش تحقیقاتی مشغول به فعالیت می باشند.

 

تاریخ به روز رسانی:
1399/11/29
تعداد بازدید:
611
info@ssu.ac.ir
تاریخ بروزرسانی: 1401/04/13
یزد، میدان شهید دکتر باهنر ،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد   کدپستی دانشگاه :8916978477 تلفن: 4- 37241171 نمابر: 37258770
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد است.
Powered by DorsaPortal