دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
درباره ما

پژوهشکده علوم تولید مثل استان یزد در سال 1368 (هجری شمسی) در شهر یزد به همت و پیگیری جمعی از متخصصین دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و به دنبال ارائه طرح تحقیقاتی «بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی در زوج‌های نابارور» تأسیس گردید.

در تاریخ 1377/11/24 شورای گسترش دانشگاه ها با تاسیس مرکز تحقیقات درمان ناباروری وابسته به دانشگاه شهید صدوقی موافقت اصولی بعمل آمد.
در تاریخ 1379/09/16 توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی، با تاسیس مرکز تحقیقات درمان ناباروری در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یزد موافقت قطعی  بعمل آمد و رسماً کارخود را آغاز نمود.
هدف از شکل گیری چنین مرکزی در ابتدای امر پایه گذاری تکنولوژی برتر در درمان ناباروری در کشور برای اولین بار ، فراهم آوردن امکانات لازم جهت توسعه این دانش در استان و کشور و درمان زوجین ناباروری بود که برای درمان مجبور به مسافرت به کشورهای اروپایی بودند. به طوری که در حال حاضر سالیانه بالغ بر14000 زوج جهت درمان ناباروری به این مرکز مراجعه می‌کنند.

ساختمان اصلی مرکزپژوهشکده شامل مراکز تحقیقاتی درمانی ناباروری، سلول های بنیادی و سقط مکرر می باشد و از قسمت های پذیرش، کلینیکهای زنان ، ارولوژی ، سقط مکرر ، مشاوره ژنتیک، مشاوره تغذیه،روانپزشکی ، قسمت اداری و مدیریتی و همچنین اطاقهای عمل مربوط به جراحی های لاپاراسکوپیک (از جمله لیزر لاپاراسکوپی و استفاده از چاقوی اولتراسونیک) ، اطاق عمل آسپیراسیون فولیکولهای تخمدان و انتقال جنین و همچنین تهیه اسپرم از راه آسپیراسیون اپیدیدیم (PESA) برداشت از بیضه (TESE) یا الکترو اجاکولیشن و Micro TESE، بخش بستری ، کتابخانه و مرکز کامپیوتر و اینترنت و همچنین آزمایشگاه‌های متعدد تشکیل شده است و با دارا بودن بخشها و آزمایشگاه‌های تخصصی (ART)، آندرولوژی،IHC ، ژنتیک ، بیوتکنولوژی و هورمون شناسی علاوه بر اجرای پروژه‌های پژوهشی در امر درمان زوج‌های نابارور فعالیت میکند.

این مرکز در پایان سال 1379 (هجری شمسی) از طریق معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعنوان قطب علمی کشور در زمینه ناباروری و تولید مثل و همچنین در سال 1380 (هجری شمسی) بعنوان مرکز تحقیقاتی نمونه در جشنواره پژوهشی رازی معرفی گردید. این مرکز مفتخر است که ضمن درمان هزاران زوج نابارور با استفاده از تکنیک‌های باروری کمک شده، بعنوان مرکز اصلی علمی این رشته و محل مراجعه علاقمندان به فراگیری تکنیکهای جدید درمان ناباروری و انجام تحقیقات متعدد در زمینه‌های مختلف تولیدمثل و ژنتیک، مورد قبول مراکز علمی داخل و خارج از کشور می‌باشد.

 

  

 

تاریخ به روز رسانی:
1400/06/27
تعداد بازدید:
1374
info@ssu.ac.ir
تاریخ بروزرسانی: 1401/04/13
یزد، میدان شهید دکتر باهنر ،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد   کدپستی دانشگاه :8916978477 تلفن: 4- 37241171 نمابر: 37258770
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد است.
Powered by DorsaPortal