دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفي مركز

در طول تاريخ انسان به اشكال مختلف با انواع حيوانات ارتباط داشته است و در اين رابطه انواع بي شمار حيوانات منشا بسياري از بيماري ها ، با انتقال به راه هاي مختلف من جمله تماس مستقيم يا آلودگي آب و مواد غذائي به انسان بوده اند. امروزه زئونوز ها در صدر بيماري هاي عفوني از هر دو جنبه بهداشت عمومي و دامپزشكي قرار داشته و حيات انسان و حيوان را مورد تهديد قرار داده استمرگ و مير 100% در برخي موارد (هاري، سياه زخم ريوي). به ويژه بيماري هاي نوپديد كه مشكلات فراواني را موجب گرديده و تمامي سازمان هاي بهداشتي جهاني را به حركت فزاينده اي وا داشته است. - بر اساس آخرين گزارش WHO،  61% بيماري هاي عفوني و 75% بيماري هاي نوپديد زئونوز هستند.

- دانشمندان معتقدند خطرات ناشي از بيماري‌هاي انسان و دام روز به روز به هم نزديك مي‌شوند.

- ديواري كه ديروز ميان اين دو وجود داشت روز به روز بيشتر فرو مي‌ريزد.

- اخيرا سازمان بهداشت جهاني دام (OIE)پرسش نامه اي را در ميان 92 كشور عضو خود منتشر كرده كه در آن سؤال شده بزرگترين خطر موجود براي بيماري‌هاي حيواني كدام است؟ هر 92 كشور پاسخ داده‌اند : بيماريهاي مشترك و اعلام كرده‌اند اين خطر روز به روز بيشتر مي‌شود. كي از مشكلات اصلي و عمده بهداشتي كشور كه سالهاست بصورت يك معضل اساسي منابع انساني و مالي كشور را بخود اختصاص داده و هر چند گاه بصورت بحران جدي در استانهاي مختلف و در قالب بيماريهاي نوپديد و باز پديد خود را عيان مي سازد بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان مي باشد. سازمان جهاني بهداشت زئونوزها يا بيماريهاي قابل انتقال ميان انسان و حيوان را بيماريها يا عفونت هايي مي داند كه بطور طبيعي بين انسان و حيوانات مهره دار قابل انتقال مي باشند. براساس اطلاعات موجود از ميان 1415 عامل بيماري عفوني در انسان بيش از 868 عامل آن ( حدود 61 درصد ) زئونوز است و منبع آن حيوانات وحشي يا اهلي است ، ضمن اين كه از اين ميــان 175 عامل بيماري زاي نوپديد يا بازپديد 132 مورد آن ( 75 درصد  زئونوز هستند.

 هر چند بيماري هاي مشترك انسان و حيوان از ابتداي زندگي بشر بر كره خاكي وجود داشته اند، اما در سال هاي اخير اهميت دو چنداني پيدا كرده و امروز نه تنها از لحاظ بهداشت و سلامت ، بلكه از نظر اقتصادي و سياست بين الملل نيز جايگاه خاصي دارند.در دهه هاي اخير تقريبا تمام بيماري هاي نو ظهور و جنجالي جامعه بشري در اين گروه قرار گرفته اند و اعلام حضور هر يك از آن ها در يك كشور مشكلات بسياري را براي دولت مردان ايجاد كرده كه عواقب و تبعات بسياري نيز بر جاي گذارده وخواهد گذاشت . سالانه بيش از 100 ميليارد تومان هزينه از سوي وزارت بهداشت براي بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان صرف مي شود و هنوز هم بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان يكي از مشكلات نظام سلامت به شمار مي رود و در سال هاي اخير شاهد افزايش ميزان بروز برخي از اين بيماريها مانند سالك، تب مالت و حيوان گزيدگي در مناطق مختلف كشور هستيم. كنترل برخي از بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان كار دشوار و طاقت فرسايي است كه نيازمند همكاري تمام سازمان هاست.

 خطر بيماري هاي قابل انتقال ميان حيوان و انسان در ايران با وجود كشورهاي آلوده در همسايگي ما كه برخي از آنها از ثبات سياسي لازم هم براي برخورداري از نظام سلامت مناسب محرومند، بيشتر است. جدا از وضعيت عمومي سلامت در كشورهاي همسايه، قاچاق حيوان از مرزهاي كشورهاي همسايه نيز موجب افزايش بيماري سياه زخم در برخي مناطق مرزي كشور شده است. براي مقابله با بيماري هاي قابل انتقال ميان حيوان و انسان، واكسيناسيون حيوان و آزمايش از حيوانها صورت مي گيرد و در مواردي كه لازم باشد حيوان هاي آلوده كشتار يا معدوم مي شوند و براي كشتار آنها به حيوانداران غرامت پرداخت مي شود. سلامت انسان، همواره يكي از دغدغه هاي بشري بوده و هست. انسان سالم نقش اساسي و پايه اي در سلامت جامعه بشري دارد؛ موضوعي كه پايه گذار تمام پيشرفت ها و تمدنهاي بشري بوده است. بيماري هاي قابل انتقال ميان انسان و حيوان، فصل مشترك 2 حرفه پزشكي و دامپزشكي است كه از نظر حفظ سلامت و بهداشت جوامع انساني و حيواني داراي اهميت بسزايي است. نام اين دسته از بيماري ها نمايانگر مسووليت مشترك و خطيري است كه به طور مشترك به عهده پزشكان و دامپزشكان در زمينه پيشگيري، تشخيص و درمان اين گونه بيماري هاست.

عدم وجود دانشكده دامپزشكي  در استان يزد در جهت بررسي و مطالعه بيماري هاي مشترك انسان و دام ما را براين داشت مركز بيماري هاي مشترك انسان و دام را در دانشكده بهداشت درتاريخ
1395/1/31با حضور معاونت مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، مديريت كل دفتر بهداشت و مديريت بيماري هاي دامي سازمان دامپزشكي، معاونت بهداشت و مديريت بيماري هاي مشترك سازمان دامپزشكي، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ارتش، معاون فني اداره كل نظارت و ارزيابي فراورده هاي غذايي، آرايشي و بهداشتي سازمان غذا ودارو و اعضاي شوراي پژوهشي، اساتيد و دانشجويان، در سالن همايش دانشكده بهداشت افتتاح گردد.
    بررسي شيوع بيماري توكسوپلاسموز در جمعيت انساني و دامي استان يزد، تعيين ژنوتيپ توكسوپلاسموز جدا شده از ميزبان هاي حيواني و نمونه هاي سقط جنين انساني و حيواني، بررسي اپيدميولوژيكي بروسلوز و تعيين شيوع كيست هيداتيك در جمعيت انساني و دامي استان، بررسي آلودگي به بيماري هاي ويروسي خون ريزي دهنده به ويژه تب كريمه- كنگو در جمعيت دامي و گروه هاي شغلي در معرض خطر و بررسي ميزان آگاهي گروه هاي مختلف جامعه در مورد راه هاي انتقال و پيشگيري از بيماري هاي زئونوز از اولويتهاي پژوهشي اين مركز خواهد بود. بررسي تأثير شيوه هاي مختلف آموزش بر كنترل بيماريهاي مشترك، بررسي آلودگي خاك و سبزيجات به انگل ها، بررسي آلودگي به سالمونلا در فرآورده هاي دامي، بررسي ميزان آلودگي دام ها و اماكن انساني به مايت ها و مطالعه اپيدمي بيماري هاي زئونوز هم از جمله اين موارد است. بررسي آلودگي سگ هاي ولگرد و خانگي به انگل هاي مختلف داخلي و خارجي، شيوع كريپتوسپوريديوم در انسان و حيوان و تعيين ژنوتيپ گونه هاي جدا شده، بررسي شيوع و ژنوتيپ فاسيولاهپاتيكا، سرواپيدميولوژي توكسوكارا در انسان، سگ و گربه و تمام موضوع هاي مربوط به بيماري هاي نوپديد و بازپديد از اولويتهاي پژوهشي اين مركز خواهد بود كه تمام پژوهشگران استان ميتوانند در اين زمينه ها فعاليت كنند.
در حال حاضر اين مركز با اجراي طرح هاي پژوهشي متعدد،تصميم سازي و سياست گذاري در زمينه بيماريهاي مشترك انسان و حيوان و همكاري مشترك با سازمان هاي دامپزشكي، وزارت بهداشت، انستيتوپاستور و موسسه رازي در حال فعاليت ميباشد.
 

 عملكرد مركز درسال 1395

                                                                        باتشكر و احترام

                                                                                       دكتر فاطمه اكرمي

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/08/01
تعداد بازدید:
357

یزد-میدان عالم- بلوار شهدای گمنام-پردیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد- دانشکده بهداشت

 تلفنخانه : 14-38209100(035)

 
Powered by DorsaPortal