دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
عوارض ديابت

  عوارض ديابت

ابتلاي به ديابت و عدم كنترل قند خون در درازمدت مي‌تواند آسيب جدي به بخش‌هاي مختلف بدن وارد كند، اما درمان مناسب و تغيير سبك زندگي فرد ديابتي را قادر ميسازد تا از اين آسيب ها پيشگيري يا آنها را به تعويق انداخته و زندگي عادي داشته باشد.

 

 به طور كلي عوارض ديابت به دو دسته تقسيم ميشود:


1- عوارض كوتاه مدت:

-      افت قند خون(هيپوگليسمي):

زماني رخ ميدهد كه سطح قند خون از محدوه نرمال آن پايين تر باشد. معمولا قند خون پايين تر از 70 ميلي گرم در دسي ليتر را افت قند خون مي گويند. اگر فردي دچار هيپوگليسمي شود ولي به موقع و به طور صحيحي درمان نشود، ميزان قند خون(گلوكز) او كاهش يافته در نتيجه دچار گيجي و سرانجام بيهوشي مي‌شود و ممكن است نهايتاً به او تشنج نيز دست بدهد. علائمي از قبيل ضعف و گرسنگي ، رنگ پريدگي، پوست مرطوب و سرد، طپش قلب، لرزش، بي‌قراري، سردرد، دل‌درد، اختلال بينايي، عرق كردن، عصبي بودن ، سردرد و سرگيجه، سست شدن زانوها و سرانجام كاهش قدرت تمركز ميتوانند از نشانه هاي افت قند خون باشند.

 

-      افزايش قند خون(هايپرگليسمي):

زماني اتفاق مي افتند كه سطح قند خون از محدوده نرمال آن بالاتر برود، اين تغيير در وضعيت قند خون اصولاً هنگامي اتفاق مي افتد كه يا انسولين كافي در بدن وجود ندارد يا بدن نمي تواند از انسولين موجو براي تبديل قند خون به انرزي استفاده نمايد. مواردي كه ممكن است به هايپرگليسمي منجر شود شامل فعاليت بدني كم، فراموشي تزريق انسولين يا مصرف دارو، بيماري‌ها و پر خوري مي باشد. از علائم افزايش قند خون مي توان تشنگي شديد، خشكي دهان و پرادراري را نام برد

در صورتي كه هايپرگليسمي سريع درمان نشود ميتواند باعث كماي ديابتي در فرد ‌گردد.

 

-      كتواسيدوز يا كماي ديابتي:

در مواقعي كه انسولين يا در بدن وجود ندارد يا به مقدار خيلي كم وجود دارد ، بدن نميتواند قند موجود را سوزانده و به عنوان انرژي مورد نياز خود استفاده كند. شكسته شدن بيش از حد ذخاير چربي باعث توليد كتون شده كه به خاطر خاصيت اسيدي و تجمع آن در خون كتواسيدوز ايجاد ميشود. كتون را قبل از تجمع در خون در ادرار يافت ميشود، بنابراين تست كتون ادرار در مواقعي كه قند خون بالا است (قند بالاي 250ميلي گرم در دسي ليتر) مي تواند از وقوع كتواسيدوز پيشگيري كند

علائمي كه بايد در كتواسيدوز به آن دقت نمود عبارتند از: گيجي، سستي و بي‌حالي، احساس تشنگي شديد، خستگي دائم و تنگي نفس شده، خشكي پوست، حلت تهوع، استفراغ، درد شكم، تنفس غير طبيعي، كاهش سطح هوشياري و استشمام بوي استون از دهان.

كتو اسيدوز يكي از اورژانس هاي ديابت است كه بايستي به سرعت برطرف شود.

 

-      كماي هايپر اوسمولار يا كماي غير كتوني: اين حالت زماني رخ ميدهد كه قند خون به علت وجود مقادير ناكافي انسولين بالا ميرود (بالاي 600 ميلي گرم در دسي ليتر) و به دنبال آن فرد دچار پرادراري شديد شده كه طي چند هفته منجر به كاهش سطح آب بدن، تشنگي شديد و كاهش وزن و فشار خواهد شد. كماي غير كتوني تنها در ديابت نوع 2 ديده شده و در صورت عدم درمان فرد به سمت كاهش سطح هوشياري، تشنج و كما پيش ميرود.

 

 

2- عوارض بلند مدت:

مهمترين نكته اي كه بايستي در اين باره بدانيم اين است كه، عوارض بلند مدت ديابت در اثر بالا ماندن قند خون به مدت طولاني رخ ميدهد. افرادي كه قند خون خود را در بيشتر مواقع در محدوده طبيعي كنترل كنند مي توانند از اين عوارض در امان بوده يا آن را به تاخير بياندازند. همچنين مدت ابتلاي فرد به ديابت در بروز عوارض نقش مهمي دارد.

 

انواع عوارض بلند مدت ديابت:

الف: عوارض عروق كوچك (ميكرووسكولار):

اين عارضه معمولا در مويرگ هاي چشم، كليه و اعصاب به وجود مي آيد. آسيب شبكيه چشم را رتينوپاتي گويند كه منجر به تاري ديد و نابينايي ميشود. آسيب كليه ها را نفروپاتي گويند كه باعث دفع پروتئين در ادرار شده و در مراحل پيشرفته منجر به نارسايي كليه ها ميشوند. آسيب اعصاب كه معمولا اعصاب پا را درگير مي كند، نوروپاتي گويند و علايمي از قبيل سوزش، احساس سوزن سوزن شدن و يا بي حسي در پاها ايجاد مي شود.

 

 

ب: عوارض عروق بزرگ (ماكرووسكولار):

در شرايطي كه قند خون براي مدت طولاني بالا بماند آسيب به سرخ رگ هاي بزرگ بدن شروع شده و باعث تنگي اين عروق ميگردد كه نتيجه آن افزايش احتمال سكته قلبي، مغزي و افزايش فشار خون مي باشد. همچنين اين عارضه ميتواند عروق محيطي بدن را درگير كرده و به قطع عضو بيانجامد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/03/12
تعداد بازدید:
9464
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal