دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
انواع ديابت

  انواع دیابت

-      دیابت نوع 2  

در دیابتی های نوع 2 لوزالمعده همچنان قادر به تولید انسولین می باشد. ولی انسولین یا کافی نیست یا توانایی لازم را برای هدایت قند به درون سلول ها ندارد. این مشکل به دلیل بروز اختلالاتی در ناحیه گیرنده سلول، که محل تأثیر انسولین بر روی سلول است، و یا پیدایش نواقصی در ساختار انسولین به وجود می آید. این حالت تدافعی در بدن دیابتی های نوع 2، مقاومت به انسولین نامیده می شود.

دیابت نوع دو بیشتر درسنین بالا (بیشتر از 30 سال) خود را نشان می دهد و همراه با چاقی است. این نوع دیابت معمولا در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت منظم ورزشی و کاهش وزن قابل کنترل است ولی در نهایت افراد زیادی نیازمند به دریافت داروهای خوراکی و یا حتی تزریق انسولین برای کنترل دیابت خود می باشند. دیابت نوع دو شایع ترین شکل دیابت است و حدود 95-90 درصد مبتلایان را تشکیل می دهد.

 

-       دیابت نوع 1 

دیابت نوع 1 در اثر یک واکنش اتوایمیون به وجود می آید که در آن سیستم ایمنی به سلول های بتای سازنده انسولین در جزایر لانگرهانس حمله کرده در نتیجه بدن یا نمی‌تواند انسولین بسازند یا به مقدار خیلی کم میسازد  این حالت ممکن است با مقاومت نسبی یا کامل در مقابل انسولین همراه باشد.

 عامل این فرایند تخریب کننده هنوز به طور کامل شناخته نشده است اما ترکیبی از حساسیت های ژنتیکی و یک سری شرایط محیطی از قبیل عفونت‌های ویروسی، سموم یا برخی از عوامل موجود در رژیم غذایی می‌توانند تاثیرگذار باشند.

این بیماری می‌تواند در تمامی سنین بروز کند اما بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد.

 افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به تزریق روزانه انسولین به منظور حفظ سطح گلوکز در محدوده مناسب نیاز دارند و بدون تزریق انسولین نمی توانند زندگی کنند.

این افراد با دریافت انسولین مناسب روزانه،پایش سطح قند خون و داشتن رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می توانند زندگی سالمی داشته و از ایجاد بسیاری عوارض مرتبط با دیابت پیشگیری کنند.

 دیابت نوع 1 با افزایش سطح قند خون ناگهانی به همراه علائمی از قبیل تشنگی و خشکی دهان به شکل غیرطبیعی، پر ادراری، کاهش وزن ناگهانی، خستگی و کاهش انرژی، شب ادراری،گرسنگی مداوم و تاری دید تشخیص داده میشود. با این وجود بعضی مواقع تشخیص نوع دیابت دشوار بوده و نیاز به تست های اضافی برای افتراق بین نوع 1 یا نوع 2 و سایر فرم های دیابت می باشد.

 

 بروز دیابت نوع یک در جهان در حال افزایش است، اما این میزان در کشورهای مختلف به شدت متفاوت و در بعضی از مناطق بروز بسیار بالاتر از سایر نقاط دیده شده است.دلیل این تفاوت ها نیز هنوز مشخص نیست اما تعامل متقابل عوامل ژنتیکی و محیطی می تواند عامل این تفاوت‌ها باشد.

 

-      دیابت بارداری

حدود 3 تا 5 درصد زنان باردار در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می‌شوند. وجود عوامل خطردیابت احتمال دیابت حاملگی در زنان را بالاتر میبرد. اگر چه بعد از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد، دیابت از بین می‌رود اما ممکن است در بارداری بعدی، مجدداً ظاهر گردد.

حدود 50 درصد خانم‌هایی که طی دوران حاملگی دچار دیابت می‌شوند ممکن است به طور دائمی به دیابت مبتلا شوند. علت اصلی دیابت حاملگی هنوز به درستی روشن نیست ولی به نظر می رسد که هورمون های مترشحه از جفت مادر در طول حاملگی منجر به کاهش اثرات انسولین در بدن می شوند و یک حالت مقاومت نسبت به انسولین را به وجود می آورند. وجود این مقاومت باعث می گردد که بدن به مقدار بیشتری انسولین (تقریبا 3 برابر میزان قبل از حاملگی) احتیاج داشته باشد. زمانی که بدن قادر نباشد این نیاز اضافی را تامین نماید در نتیجه نبود انسولین کافی قند خون بالا می رود. این نوع دیابت با زایمان خاتمه می یابد ولی احتمال ابتلای این افراد به دیابت نوع دو در سال های آینده افزایش پیدا می کند. در واقع دیابت حاملگی جزء عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع دوم است.

تاریخ به روز رسانی:
1399/06/11
تعداد بازدید:
347
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal