دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفي بخش ارتودنسي

معرفي گروه آموزشي :

رشته ارتودنسي شاخه اي از علم دندانپزشكي است .حيطه اصلي فعاليت اين بخش،شامل پيشگيري، تشخيص و درمان ناهنجاري هاي دنداني فكي، آموزش نحوه خم كردن سيم و تهيه پلاك هاي مختلف ارتودنسي،نحوه انجام معاينات كلينيكي ، قالب گيري، و تراش قالب هاي ارتودنسي ، آناليز راديوگرافي ،طراحي درمان مال اكلوژن و درمان بيماران پس از تهيه پلاك هاي مختلف مي باشد و در حيطه مطرح شده داراي فعاليت هاي آموزشي نظري و و عملي جهت دانشجويان دكتراي عمومي و تخصصي و همچنين فعاليت هاي پژوهشي مي باشد.

 

دانش آموختگان دكتراي تخصصي بايد در انتهاي دوره مهارت هاي زير را كسب نمايند:

1-   شناسايي و تشخيص كامل ناهنجاري هاي دنداني صورتي و ارزيابي ماهيت چند جانبه ي اين مشكلات در ارتباط با ناهنجاري هاي دنداني فكي و اختلالات فانكشنال سيستم فكي دهاني 

2-      ايجاد درك عميق از دانش بيولوژيك و ارتباط باارتودنسي باليني 

3-      دانش و مهارت لازم در طراحي درمان و به كارگيري روش هاي مختلف درماني به عنوان پيشگيري و تصحيح ناهنجاري هاي دنداني فكي 

4-      توانايي تفكر تحليلي در علم ارتودانتيكس و تدريس كليه موارد آموزش ديده شده 

رسالت و اهداف 


1.در اين بخش روند استفاده از اطلاعات علمي جهت شناسايي و تشخيص ناهنجاريهاي فكي-دنداني- صورتي و بررسي علل ايجاد كننده آنها مد نظر مي باشد.

2.تربيت دانش آموختگاني در دو دوره تخصصي و عمومي با داشتن مهارتهاي شناختي، نگرشي و مهارتي در زمينه ناهنجاريهاي فكي-دنداني و صورتي و  ارائه درمانهاي متداول ارتودنسي (متحرك و ثابت) و توانايي تيمي كار كردن با ساير اعضاء مي باشد.

3.آموزش بيماران در خصوص چگونگي رعايت بهداشت دهان و دندان و همكاري در استفاده از وسايل درماني مي باشد.

4.توانمند سازي دانشجويان و اساتيد در زمينه تازه هاي علمي و انجام تحقيقات كاربردي-بنيادي از طريق جستجو و نقد مقالات نيز مد نظر مي باشد.


 
نحوه آموزش به بيماران:

شامل دستورات بهداشتي براي تميز نگهداشتن و مراقبت از پلاك هاي متحرك ارتودنسي مي باشد . همچنين نحوه استفاده از پلاكها و دستورات مربوط به آن مثل ساعات مورد لزوم استفاده پلاك به آنان آموزش داده مي شود.

تاریخ به روز رسانی:
1398/11/07
تعداد بازدید:
446

یزد-میدان عالم- بلوار شهدای گمنام-پردیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد- دانشکده بهداشت

 تلفنخانه : 14-38209100(035)

 
Powered by DorsaPortal