دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
نكات لازم درمورد نگهداري داروهاي قفسه منزل

آيا مي دانيد شرايط نگهداري دارو در منزل مي تواند تاثير بسيار مهمي بر كارايي داروها در بدن داشته باشد؟ آيا مي دانيد براي نگهداري داروها بايد به چه نكاتي توجه داشته باشيم؟

هميشه لازم است كه در فواصل معيني قفسه داروها در منزل سامان دهي شود و داروهايي كه تاريخ مصرفشان به پايان رسيده و يا ديگر مورد استفاده قرار نمي گيرند به صورت مناسب دور ريخته شوند.

از آنجايي كه حرارت، نور و رطوبت بر مواد موثره داروها اثر مي گذارد بهتر است داروها را در قفسه هايي خنك و در محافظت از نور و رطوبت قراردهيد. از نگهداري داروها در كابينت بالاي اجاق گاز، سينك ظرفشويي، حمام و سرويس بهداشتي و داشبورد ماشين اجتناب كنيد زيرا گرما و مخصوصا رطوبت اين محيطها مي تواند باعث تخريب داروها شده و بدين ترتيب ممكن است داروهاي شما كارايي مناسبي در بدن نداشته باشند.

توجه: يخچال با وجود خنك بودن به دليل مرطوب بودن، به عنوان محل نگهداري تمامي داروها نيست! زيرا ممكن است رطوبت آن به داروها نفوذ كرده و اثر تخريبي بر روي آنها داشته باشد. فقط داروهايي كه توسط دكتر داروساز و بر اساس بروشور دارويي توصيه شده است را در يخچال نگهداري كنيد. به طور مثال، انسولين، برخي از سوسپانسيون هاي آنتي بيوتيك ها، شياف ها، انواع واكسن ها و بعضي از قطره هاي چشمي و... را لازم است در يخچال نگهداري كنيد.

چند اصل كلي در زمينه نگهداري داروها

- طرز نگهداري صحيح داروها توسط كارخانه سازنده مشخص مي شود و شما مي توانيد با مطالعه بروشور داروها و سوال از دكتر داروساز از نحوه نگهداري آنها مطلع شويد. بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه گاها داروي يكساني كه محصول دو كارخانه مختلف است ممكن است شرايط نگهداري يكساني نداشته باشد.

  • داروها را دور از دسترس اطفال و حيوانات خانگي نگهداري نماييد.
  • اسپري ها را دور از نور آفتاب، حرارت مستقيم و شعله آتش نگهداري كنيد.

نكته بسيار مهمي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه بهتر است ظرف نگه داري داروها را عوض نكنيد زيرا سبب مي شود دارو بيشتر محافظت شده و كمتر در معرض هوا، نور و رطوبت قرار گيرد. داروهايي حساسي از جمله  نيترات ها در محيط ممكن است تخريب شده و كارايي و اثر خود را از دست دهند.  

آيا مي دانيد تا چه زماني مي توانيم داروها را نگهداري كنيم و چه زماني بايد داروها را دور بريزيم؟

- ساده ترين راه براي انجام اين كار بررسي تاريخ انقضاي درج شده بر روي جعبه داروها مي باشد. اگر اين تاريخ سپري شده باشد بايد آنها را دور بريزيم.

- زماني كه پزشك معالج شما، دارويي را با داروي ديگري تعويض نمود باقيمانده آن را دور بريزيد و آن دارو را به فرد ديگري توصيه نكنيد!!

- زماني كه دارويي در ظرفي است كه هيچ گونه برچسبي ندارد براي جلوگيري از بروز اشتباه، آن را دور بريزيد. همچنين اگر رنگ، بو و شكل ظاهري دارويي تغيير كرده است نيز بايد آن را دور بريزيد.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه اگر فراموش كرده ايد كه داروي يخچالي را در يخچال نگهداري كنيد حتما در مورد اينكه لازم است دارو را دور بريزيد يا دارو قابل مصرف است با دكتر داروساز خود مشورت كنيد.

دانستن اين اصطلاحات هم در زمينه دماي نگهداري داروها به نگهداري آنها در شرايط صحيح كمك مي كند:

- نگهداري در يخچال: نگهداري در دماي 2 الي 8 درجه سانتي گراد.

- مكان خنك: نگهداري در دماي 8 الي 15 درجه سانتي گراد

- دماي اتاق: نگهداري در دماي 15 الي 30 درجه سانتي گراد (عمده داروها بايد در اين دما و دور از رطوبت و حرارت زياد نگهداري شوند)

سامان دهي قفسه دارويي خانه

زماني كه ديگر نيازي به داروها نباشد ضروري است كه براي جلوگيري از ضرر رساني آنها به ديگران، داروها را به شكل مناسبي معدوم نماييم. در اينجا روشهاي صحيح انهدام داروهاي تاريخ گذشته و يا مصرف نشده را ذكر مي نماييم:

- داروهايي كه تاريخ انقضاء آنها فرا رسيده است، از بسته بندي اصلي خارج نمائيد و داخل كيسه زباله ريخته، معدوم نمائيد. براي جلوگيري از مصرف نابجاي داروهاي دورريخته شده، بهتر است قرص ها و كپسولها را با زباله هاي تر مانند تفاله چاي مخلوط نماييد تا ظاهر ناخوشايند آن مانع مصرف داروها توسط سايرين شود.

- شربت هاي تاريخ گذشته (به جز آنتي بيوتيك ها) را در فاضلاب خالي كرده و شيشه هاي آن را دور بريزيد. سوسپانسيون آنتي بيوتيك ها را بعد از گذشت ده روز از مصرفشان داخل سطل زباله بيندازيد.

- قطره هاي چشمي كه از باز شدن آن يك ماه گذشته است ديگر استريل نمي باشند و بايد دور ريخته شوند.

- آمپولها و سرنگ هاي تاريخ گذشته را در كيسه زباله بريزيد و معدوم نمائيد.

- قبل ازدور انداختن بطري خالي دارو، دستور مصرف روي آن را براي جلوگيري از مصرف نابجا مخدوش نماييد.

- چنانچه شركت سازنده دارو، روشي را براي معدوم سازي دارو روي بسته بندي آن ذكر كرده است بايد بر اساس آن عمل نماييد. 

- اگر راه صحيح دور ريختن دارو را نمي دانيد از دكتر داروساز سوال نماييد.

تاریخ به روز رسانی:
1397/06/14
تعداد بازدید:
205
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
info@ssu.ac.ir
تاریخ بروزرسانی: 1400/02/14
شهرستان تفت -بلوار شهيد بهشتي -بيمارستان تخصصي وفوق تخصصي شهيد بهشتي
  تلفن:  32633001 الي 32633005 
پست الكترونيك رياست بيمارستان:nader.mostafavi@gmail.com
پست الكترونيك مدير بيمارستان:rarab@ssu.ac.ir 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal