دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفی گروه

بهداشت محیط، تکوین نظام یافته، ارتقاء  و اجرای معیارهایی است که شرایط خارجی مسبب بیماری، ناتوانی و سلب آسایش از انسان را کنترل می­نماید. در این مجموعه معیارهای ساختار یافته علاوه بر حفظ سلامت و ایمنی، جنبه­ های زیبایی شناختی نیز متناسب با نیازها و انتظارات جامعه هدف گنجاده می­شود. براین اساس مهمترین هدف بهداشت محیط، مطالعه عوامل محیطی مضر برای سلامتی انسان و تشخیص و پیشگیری، رفع و کنترل اثرات سوء ناشی از این عوامل تلقی می­گردد. بهداشت محیط به طور موکد سلامت انسان و بهداشت مردم را به عنوان هدف اصلی پیگیری می کند و کیفیت محیط و حفظ سلامت اکوسیستم­ها را به طور غیر مستقیم مورد توجه قرار می­دهد. براین اساس می­توان اصلی­ترین محورهای فعالیت بهداشت محیط را به صورت زیر بیان نمود.


- تامین آب و مواد غذایی سالم و بهداشتی

- مدیریت فاضلاب­های شهری و صنعتی

- مدیریت پسماندهای جامد شهری و صنعتی

- کاهش آلودگی هوا، آب، مواد غذایی و صدا

- کنترل عوامل مخاطره آمیر محیط

گروه مهندسی بهداشت محیط یزد در سال 1370 با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی بهداشت محیط به طور رسمی فعالیت خود را آغاز و سپس در سال 1373 با قبول دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته به فعالیت خود ادامه داد. با تلاش اعضای گروه در سال 1385 اولین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در گروه مهندسی بهداشت محیط شروع به تحصیل نمودند. درسال 1391 با پذیرش 4 دانشجو، مقطع دکتری بهداشت محیط نیز در دانشکده بهداشت یزد نیز آغاز شد. در حال حاضر علاوه بر کلیه مقاطع رشته مهندسی بهداشت محیط، رشته های اکولوژی انسانی(سال تاسیس 1393)، مدیریت پسماند (سال تاسیس 1394) و بهداشت پرتوها (سال تاسیس 1397) که از گرایش های مهندسی بهداشت محیط می باشند در گروه وجود دارند.

گروه مهندسی بهداشت محیط یزد اولین گروه در سطح کشور است که در رشته های مدیریت پسماند و بهداشت پرتوها دانشجو پذیرش کرده است. این گروه از نظر اعضای هیات علمی و امکانات و تجهیزات و همچنین موفقیت دانشجویانش جزء گروههای برتر بهداشت محیط کشور است.

تاریخ به روز رسانی:
1400/08/11
تعداد بازدید:
551
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی یزد است.
Powered by DorsaPortal