۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفي مركز

معرفي مركز مشاوره

 
رابطه حرفه اي و ياورانه بين يك مشاور آموزش ديده و مراجع، به نوعي يك رابطه انساني و معنوي بين دو فرد است. اين رابطه معمولاً دو نفره و به صورت رويارويي برقرار مي شود. هر چند كه بعضي مواقع مشاوره با بيش از دو نفر و گروهي نيز صورت مي گيرد.

اين رابطه براي كمك كردن به مراجعين جهت درك و روشن كردن نظرات آنها در مورد محيط زندگي خود و ياد دادن راه رسيدن به اهداف انتخاب شده فردي از طريق راه هاي سنجيده و با معناي فردي، و حل مشكلات هيجاني و ميان فردي برگزار مي شود.

مشاوره عموماً به رشد، آموزش و پيشگيري از مشكلات مربوط است و هرگز وارد حيطه دارو درماني نمي شود.

 
اهداف مشاوره
 

1-    آسان كردن تغيير رفتاري: هدف مشاوره ايجاد تغيير در رفتار مراجع است تا او را قادر سازد در درون محدوديت هاي محيطي، زندگي بارورتر و رضايتمندانه تري را در پيش گيرد.

2-    حفظ و بهبود روابط با ديگران: حوزه مشكلات ارتباطي، از مسائل خانوادگي و زناشويي بزرگسالان گرفته تا نحوه تعامل با كودك و كودكان با يكديگر وجود دارد. و مشاوره سعي دارد به مراجعان خود كمك كند تا بوسيله ارتباطات هر چه مؤثرتر، كيفيت زندگي خود را افزايش دهند.

3-    كمك به بالا بردن اثر بخشي و توانايي سازگاري مراجعان: همه افراد مراحل رشد رواني و جسمي متعددي را پشت سر مي گذرانند بنابراين كمك كردن به فرد در كنار آمدن و سازگاري با موقعيت ها و درخواست هاي جديد يكي از اهداف مهم مشاوره است.

4-    كمك به مراجع در رسيدن به خود رهبري: مشاوره نه تنها افراد را در رسيدن به درك و شناخت توانايي ها، علايق و ارزشهايشان ياري مي كند بلكه به آنها در مورد هيجانات و طرز نگرش هايي كه مي تواند در انتخاب و تصميم گيري آن ها تأثير داشته باشد آگاهي مي دهد.

    5-    تسهيل شكوفايي استعدادهاي بالقوه مراجعين: مشاور به مراجعين كمك مي كند تا ياد بگيرند كه چگونه بر مشكلاتي از قبيل استرس، افسردگي، كمرويي، اعتياد، چاقي، بيكاري و ... فائق آيند. 
 
 
سخني با دانشجويان 
   
دانشجويان در ضمن تحصيل گاه با مشكلات استرس زايي مواجه مي شوند كه به راحتي قابل حل نيست و يا به دلايلي روشهاي معمول براي رفع آن ها كارساز نمي باشد و بر شادكامي، روابط اجتماعي و عملكرد تحصيلي آن ها تأثير مي گذارند. برخي از اين مشكلات عبارتند از: كمبود اعتماد به نفس، مشكلات ارتباطي، تحصيلي، عاطفي، اجتماعي، آموزشي، روابط بين فردي، دشواري در تصميم گيري، احساس تنهايي، غم غربت، اشتغال ذهن به موضوعات مختلف و ... برخي در گذشته فرو مي روند و فكر و ذهن را به يادآوري ناكامي هاي آن مشغول مي كنند و بعضي پيوسته با بيم و اميدهاي آينده به سر مي برند و زمان مناسب و طلايي كه اكنون در دست دارند از كف مي دهند. از اين گذشته چه بسا كسي مي خواهد امروزش را دريابد و از آن بهرمند شود ولي دغدغه ها و دل مشغولي ها او را از اين هدف باز مي دارد. در همين راستا مركز مشاوره دانشگاه مأمن مناسبي براي شنيدن درددل هاي شما و پاسخ گوي بسياري از مشكلات دانشجويان ا ست. مشاوره فرصتي استبراي در ميان گذاشتن افكار ، احساسات و مشكلات شما با فردي متخصص و بي طرف و بدون تعصب كه مي تواند كمك كند تا مهارت هاي جديد را ياد بگيريد و راههاي برخورد با موقعيت ها را به گونه اي بياموزيد كه بتوانيد مشكلاتي را كه در آينده براي شما پيش مي آيد به نحو كارآمدتري حل كنيد.
 
 مشاوره در واقع قسمت كردن افكار و احساساتتان با اطمينان و اعتماد،  با شنونده اي خوب و بي طرف است تا به شما كمك كند از بار هيجاني و استرس خود بكاهيد، رفتار خود را به منظور مقابله مؤثر با يك مشكل تغيير دهيد. از تواناييها و نقاط قوت خود آگاه شويد و در موارد خاص، اطلاعات مربوط به شما ارائه مي شود تا با آموزش هاي جديد بر توانمنديهاي خود بيفزاييد و در نهايت شما را ياري مي دهد تا خود و ديگران را با نگاهي جديد ببينيد.

شما مي توانيد جهت دريافت خدمات مشاوره در هر زمينه اي با يك مشاور به طور منظم در هر هفته يك جلسه 45دقيقه اي داشته باشيد. در اين ملاقات شما به راحتي مي توانيد  در مورد هر موضوعي كه مورد نظرتان باشد با مشاور صحبت كنيد . اگر در صحبت كردن با مشاور دچار مشكل باشيد، مشاور به شما كمك مي كند تا آن دشواري را پشت سر بگذاريد و بتوانيد مسائل مورد نظر خود را به راحتي به زبان آوريد و در جريان گفتگو احساس راحتي كنيد.

ذكر اين نكته ضروري است كه اعتماد، اطمينان و رازداري از اركان بسيار مهم در رابطه مشاوره اي است و كليه موضوعات كه در جلسه مشاوره مطرح مي شود محرمانه مانده و بدون اطلاع و رضايت شما هيچگونه اطلاعاتي به هيچ فرد و مقامي داده نمي شود.

 
تاریخ به روز رسانی:
1398/06/25
تعداد بازدید:
42
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal