معرفي
كلينيك پيشگيري بيماري قلبي عروقي يزد

مقدمه :

بيماري قلبي عروقي به عنوان اولين عامل سالهاي از دست رفته عمر در كشور مطرح مي باشد. طي مطالعات انجام شده در مركز تحقيقاتي و درماني قلب و عروق يزد شيوع فاكتورهاي خطر شناخته شده اين بيماري كه شامل فشارخون بالا،‌ ديابت،‌ اختلالات چربي خون و چاقي مي باشند، در يزد بيشتر از آمار كشوري ديده مي شوند. اين مهم ناشي از روشهاي غلط زندگي شامل تغذيه ناسالم، كمبود فعاليت بدني و زندگي پراسترس مي باشد.  عدم آگاهي مطلوب و عملكرد ضعيف جمعيت شهري يزد نسبت به فاكتورهاي خطر اين بيماري و روشهاي صحيح زندگي عامل اصلي اين مسئله است.

آنچه مسلم است روشهاي پيشگيري و اصلاح شيوه زندگي كه كاملاً شناخته شده اند، مقرون به صرفه نيز هستند. وجود يك مركز تخصصي كه بر پايه پروتكلهاي علمي، پيشگيري از بيماري قلبي و شناخت زودرس بيماري را مديريت نمايد بسيار لازم و ضروري مي باشد.

مركز تحقيقاتي و درماني قلب و عروق به دنبال تجربه بدست آمده از مداخلات پيشگيري در طي پروژه قلب سالم بر آن شده است تا با راه اندازي يك كلينيك تخصصي پيشگيري از بيماريهاي قلبي عروقي زمينه را جهت ارائه خدمات پيشگيري، اطلاع رساني با هدف تحقيقاتي و شناخت بهترين و مقرون به صرفه ترين روش پيشگيري اوليه،‌ ثانويه و ثالثيه فراهم نمايد.

در اين مركز علاوه بر شناخت كامل فاكتورهاي خطر بيماريهاي قلبي ‌با شناخت زودرس بيماري قلبي در اين افراد از بروز حوادث قلبي و مرگ و مير و ناتواني از آن جلوگيري نموده بيماران را در حفظ سالهاي بانشاط عمر كمك مي نمايد.

ضمناً عادات غلط شيوه زندگي در هر فرد به صورت كامل شناسايي شده و در اصلاح آن به فرد مشاوره هاي تخصصي داده مي شود و سعي مي شود جهت ايجاد انگيزه در بيمار، او را از روند اين اصلاح در طول پيگيري هاي طولاني مدت آگاه نمود.

 هـدف اصلي :

كاهش ريسك ابتلا به بيماريهاي قلب و عروق تا رسيدن به حد <2.5%   ، با انجام مصاحبه، معاينه بيماران و ارزيابي پروفايل فاكتورهاي خطرساز بيماري قلبي در بيماران و تخمين ريسك ابتلا 5 ساله بيماران و با تاكيد بر ارائه مشاوره در زمينه كليه توصيه هاي علمي ثابت شده از جمله :

1)     كنترل وزن

2)     رعايت تغذيه سالم

3)     كنترل چربيهاي خون

4)     انجام فعاليت فيزيكي مطلوب

5)     زندگي عاري از دخانيات

6)      كنترل استرس

7)     درمان و كنترل فاكتورهاي خطر بيماريهاي قلبي عروقي شامل ديابت، فشارخون بالا، اختلال چربي خون و سندرم متابوليك

 اثر بخشي :

طبق مطالعات باليني در مراكز معتبر طب پيشگيري و سلامت قلب و عروق انجام مشاوره هاي پيشگيري و رعايت موازين فوق سبب كاهش حداقل 19% در LDL ، 29% تري گليسيريد و افزايش 18% HDL و در كل كاهش 44% ريسك بيماري قلبي گرديده است و اين مداخلات مقرون به صرفه بوده است.

تاریخ به روز رسانی:
1397/12/05
تعداد بازدید:
325
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal