دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
مولدينگ

Molding - ريخته گري

طراحي و تهيه بلوك هايي از آلياژ سرب به نام سروبند جهت حفاظت از قسمتهايي از بدن بيمار در برابر اشعه مي باشد اين آلياژ متشكل از فلزاتي مانند قلع ، سرب ،بيسموت و كادميوم كه نقطه ذوب آن 105 تا 110 درجه سانتي گراد مي باشد سيستم مولدينگ شامل از اجزاي زير است :

1-    دستگاه ذوب آلياژ سروبند ( melting pot)

2-    دستگاه برش دهنده فوم hot wire:

اين سيستم بوسيله ارتباط با كامپيوتر در چهارجهت توسط موتورهاي پلكاني ( استپ موتور )حركت مي كند لذا برش هايي با دقت بسيار زياد انجام مي دهد .

1-    صفحه خنك كننده ( cooling plate) از جنس آلومينيوم براي تسريع در خنك كردن قالب هاي ريخته گري است . براي ايجاد قالب از فوم هاي مخصوص استفاده مي شود كه كمترين چسبندگي به آلياژ داشته و بلوك ها بسيار مسطح توليد مي شود.

2-    فوم هاي مورد استفاده براي دستگاه كبالت داراي ضخامت 5 سانتيمتر و براي دستگاه شتابدهنده داراي ضخامت 8 سانتيمتر مي باشد اين فوم ها مخصوص ريخته گري و از نوع استايروفوم پودري دانه ريز بوده كه بعد از ريخته گري شيلدها به راحتي از آن خارج مي شود .

تجهيزات ثابت كننده بيمار :

- يكي از اين تجهيزات Breast board مي باشد كه داراي بازوهاي قابل تنظيم است و مي تواند بيمار را به راحتي در موقعيت دلخواه قرار دهد و استقرار آن روي تخت كبالت و شتابدهنده بسيار آسان و سريع است.

- Base plate ثابت كننده سروگردن از جنس فيبروكربني قابل استفاده براي انواع خاصي ماسك ترموپلاست است اين ماسك ها با كمك دستگاه Base plate جهت ثابت كردن قسمت هاي نظير سرو گردن بيمار در درمان تومورهاي سروگردن با ضريب جذب حداقل استفاده مي شود .

بن ماري به ابعاد بزرگ با قابليت گرم كردن آب تا دماي 110 درجه با دقت بالا :

جهت گرم كردن آب براي نرم نمودن انواع ماسك هاي ترموپلاست استفاده مي شود 

قسمت هاي نظير سرو گردن بيمار در درمان تومورهاي سروگردن با ضريب جذب حداقل استفاده مي شود .

 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/04/02
تعداد بازدید:
265
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal