دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
مقدمه اي بر پدافند غيرعامل

پدافند غيرعامل با مفهوم كلي دفاع در برابر تهاجم، بدون استفاده از سلاح و درگيرشدن مستقيم، سابقه اي طولاني در تاريخ بشري به قدمت خلقت انسان دارد.


  انجام اقدامات دفاع غيرعامل در ابعاد گوناگون در حال كنوني در جهت مقابله با تهاجمات دشمن(نظامي و غيرنظامي)، بلاهاي طبيعي و غيرطبيعي و تقليل خسارات ناشي از حملات نظامي دشمن چون: حملات هوايي، زميني، دريايي و غيرنظامي چون: حملات سايبري، جنگ نرم و بلاهاي طبيعي چون: طوفان، سيل، زلزله و... غيرطبيعي چون: سرقت و... موضوعي بنيادي است كه وسعت و گستره آن، تمامي زير ساخت هاي كليدي، مراكز حياتي، حساس و مهم نظامي و غيرنظامي كشور چون پالايشگاهها، نيروگاه ها، بنادر، فرودگاه ها، مجتمع هاي بزرگ صنعتي، مراكز بهداشتي و درماني، قرارگاهها و مراكز عمده فرماندهي نظامي و هدايت و تصميم گيريهاي سياسي، مراكز اصل مخابراتي و ارتباطي، پل هاي استراتژيك، صنايع نظامي، پايگاه هاي هوايي، سايت هاي موشكي، مراكز و ايستگاه هاي راديويي، تلويزيون، انبارهاي عمده مواد غذايي و دارويي، مراكز جمعيتي و قرارگاه هاي تاكتيكي، مقرهاي عمده آماري و پشتيباني و .... را در بر مي گيرد.

  تجارب حاصله از جنگ هاي گذشته از قبيل جنگ 11 هفته اي سال 1999 ناتو عليه يوگسلاوي، جنگ سال 2003 آمريكا و انگليس عليه عراق، جنگ 33 روزه سال 2006 اسرائيل عليه لبنان و ديگر جنگ هاي نظامي و غيرنظامي مويد اين نظر است كه كشور مهاجم جهت درهم شكستن اراده ملّت و توان سياسي، اقتصادي، نظامي و مديريتي كشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژي انهدام مركز ثقل، توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراكز حياتي، حساس و مهم مي نمايد.

  همچنين تجارب حاصله از بلاهاي طبيعي به وجود آمده چون زلزله بم در سال1382، سيل گلستان در سال1380و ... در كشور عزيزمان ايران ، مويد اين نظر است كشورهاي كه مورد تهاجم بلاهاي طبيعي قرار گرفته اند به علّت عدم رعايت اصول پدافند غيرعامل دچار خسارت زياد مالي و جاني و گاه بلندمدت قرار گرفته اند.

  امروزه كشورهاي كه طعم خرابي و خسارات ناشي از جنگ، بلاهاي طبيعي و... را چشيده اند،جهت حفظ سرمايه هاي ملّي و منابع حياتي خود توجه خاص و ويژه اي به دفاع غيرعامل نموده و در راهبرد دفاع خود جايگاه والايي براي آن قايل غير از حوادث و بلاياي طبيعي ، موضوع تهديد هاي دروني و بروني توسط دشمن نيز،يكي از دغدغه هاي پدافند غير عامل است و در اين مبحث وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني وظيفه خطيري بر عهده دارد.

با توجه به حساسيت اين موضوع برماست كه با استفاده از رهنمودهاي رهبر عزيزمان، ولي امر مسلمين و با شناخت ژرف و كامل از ابعاد مختلف پدافند غيرعامل و اتخاذ تمهيداتي براي آن، خود را به مرز آمادگي كامل برسانيم.                                «انشاء ا...»
تاریخ به روز رسانی:
1397/07/17
تعداد بازدید:
246
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal