دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
كوهورت سلامت مادر و نوزاد

بيماري هاي متعددي وجود دارند كه مي توان ريشه آنها در افراد بالغ را در دوران جنيني و مواجهه والدين اين افراد با عوامل خطر محيطي و شغلي جستجو كرد. مواجهه والدين با عوامل شيمايي، فيزيكي و بيولوژيكي به ويژه در دوران جنيني مي تواند منجر به عوارضي در جنين شود كه در صورت تولد جنين مي توانند تا آخر عمر گريبان گير فرزندان باشد. مواجهه والدين با عوامل زيان آور مي تواند تا نسل ها اين عوارض ناخواسته را به فرزندان منتقل نمايد. علت بسياري از بيماري ها در دوران بزرگسالي مانند بيماري هاي قلبي و عروقي و بيماري هاي دوران كودكي جداي از مشكلات مادرزادي (مانند چاقي و بيش فعالي) ريشه در مواجهات دوران اوليه زندگي دارد.

بنابراين براي درك بهتر اين عوارض در فرزندان ايراني و همچنين بررسي دقيق تر مواجهه پدران در محيط هاي كاري بر روي عوارض ناخواسته فرزندان و همچنين تعيين رابطه بين مواجهات محيطي و عوارض، اين مطالعه بر روي جمعيت منتخبي از مادران و پدران شهر يزد و مواليد آنها برنامه ريزي شده است. هدف اصلي اين مطالعه تعيين عواملي شغلي، محيطي و شيوه زندگي در دوران پيش از بارداري، جنيني و كودكي و تاثير آنها در ايجاد نقص هاي مادر زايي و پيامد هاي سلامتي در طي دوران جنيني و 5 سال ابتدايي زندگي در مواليد و همچنين سلامت مادر در دوران حاملگي مي باشد.

اين مطالعه اكنون در 4 بيمارستان مجيبيان، شهيد صدوقي، افشار و شهداي كارگر  در حال اجرا مي باشد و تا كنون با 52 مركز بهداشتي و درماني در سطح شهر جهت پيگيري نوزادان در ارتباط مي باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1397/06/07
تعداد بازدید:
318
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
info@ssu.ac.ir
یزد، میدان باهنر،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد
37240171 - 035
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal