۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ ارديبهشت
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
آرمان بسيج

هدف از تشكيل بسيج

آرمان والا و ايده بلند و هدف عالي انقلاب اسلامي ما را چنين مي سزد كه از چار چوب مرزهاي ايران بگذرد و دروازه هاي ملل محروم و توده هاي مظلوم و مستضعف جهان را بگشايد و پيام آرامش بخش و رسالت انساني و رهائي بخش خويش را بگوش جان آنها برساند و زمينه هاي حكومت عدل الهي و جهاني امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد . و از اين روي ، بسيج تمامي نيروهاي فعال و آمادگي جهت تحقق اين آرمان ارزنده انساني ، امري ضروري و طبيعي به نظر مي آيد .

و از اينجا بود كه امام خميني (ره) اين قلب تپنده انقلاب و پيام آور آزادي و كرامت و هويت اسلامي و انساني اين قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمريكاي جهانخوار كه هر روز براي گسترش تجاوزات و سبعيت خويش ، چنگ و دندان نشان مي دهد و در رويارويي با همه ابرقدرتهاي تجاوزگر و تيز ، رشد انقلابي نهضت اسلاميمان روز 5/8/58 را بسيج عمومي اعلام فرمودند و هدف از تشكيل بسيج را گفتند كه « مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد » و در حالت كلي مي توان گفت كه هدف از تشكيل بسيج را قرآن بيان نموده و در سوره توبه آيه 40
مي فرمايد: « ‌انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم في سبيل الله ذلكم خير لكم ان كنتم تعلمون » ؛ با كيفيت مختلف حركت كنيد و كوچ كنيد در حاليكه با بار سبك هستيد . مجهز باشيد و جهاد كنيد با مال و جانتان در راه خدا ، و يكي ديگر از هدف تشكيل بسيج را بازوي ولايت فقيه دانسته و تك تك اعضاي بسيج را سلول هاي بافت ولايت فقيه مي دانيم . بهر حال هدف از تشكيل بسيج را جذب آموزش ، سازماندهي نيروهاي مردمي دانسته و اصلي ترين مساله بسيج ، بكارگيري نيروهاي مردمي در ماموريتهاي محوله با توجه شرايط سني بسيجيان اعم از دانش آموزي ، دانشجويي ، كارگري ، كارمندي ، عشاير و غيره مي باشد تشكيلات بسيج به علت ساخت مردمي از يك طرف و گستردگي آن از طرف ديگر بايد طوري تنظيم شود كه هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ بتواند كارآيي لازم را داشته باشد .

اهميت و ضرورت تشكيل بسيج

دفاع از مقدسات و ايدئولوژي اسلام ايجاب مي كند كه در مقابل خطراتي كه آن را تهديد مي كند به گونه اي منطقي و شيوه اي صحيح با آن خطر برخورد كرد . امام خميني (ره) در مورد اهميت و ضرورت تشكيل بسيج فرمودند : « دفاع از اسلام و كشورهاي اسلامي امري است كه در مواقع خطر ، تكليف شرعي و الهي و ملي است و برتمام قشرها و گروهها واجب است » .
همچنين اصل پيشگيري ايجاب مي كند كه امت اسلامي براي مقابله با هر گونه خطر احتمالي از سوي دشمنان اسلام در آماده باش كامل بسر برده و آمادگي دفاعي براي هرگونه خطري كه اسلام را به مخاطره افكند را داشته باشند . فرمان صريح قرآن كريم در آيه شريفه « واعدوا لهم ما استطعتم من قوه » كه براي ترسانيدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامي آمده است دال بر صحت اين ادعا مي باشد . از اينروست كه مي بينيم در سفارشات اولياي اسلام نيز بر آماده بودن براي خطرات احتمالي بسيار تاكيد شده است و از مسلمانان خواسته اند كه درهنگام خواب وصيت نامه و شمشير را در زير سر قرار بدهند و اين نيست جز فرمان آماده باش براي لقاء الله و همچنين براي دفاع از دين خدا ، لذا سلاله نبوت ، رهبر راحل انقلاب اسلامي در اين مورد خطاب به امت اسلامي فرموده اند : « مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد يكي از ابواب فقه باب رمي است . باب تيراندازي است ، آنوقت تيراندازي بوده حالا هم تيراندازي هست به يك طور ديگري » در اسلام با اينكه رهان ، يعني يك چيزي را بگذارند براي چيزي كه نظير قمار بازي مي شود حرام است براي تيراندازي حرام نيست ، براي اسب دواني حرام نيست .
سبق و رمايه يكي از مسائل فقه است براي اينكه همه افراد مستحب است كه سواري ياد بگيرند . حالا اتومبيل سواري و رانندگي را ياد بگيرند . و براي همه است كه تيراندازي را ياد بگيرند ، فنون جنگي را ياد بگيرند . بايد ملت ما جوانهايشان مجهز باشند به همين جهاز و علاوه بر جهاز ديني و ايماني كه دارند مجهز به جهازهاي مادي و اسلامي هم باشند و ياد گرفته باشند . اينطور نباشد كه يك تفنگي كه دستشان آمد ندانند كه با آن چه كنند . بايد ياد بگيرند و ياد بدهند . جوانها را يادشان بدهيد همه جا . حضرت امام اضافه مي كنند كه بايد اينطور شود كه يك مملكتي بعد از چند سالي كه 20 ميليون جوان دارد 20ميليون تفنگدار داشته باشد و 20ميليون ارتشي داشته باشد » .( پيام انقلاب شماره 72 )

تاریخ به روز رسانی:
1397/03/12
تعداد بازدید:
587
info@ssu.ac.ir
تاریخ بروزرسانی: 1400/02/14
یزد، میدان باهنر،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد
37240171 - 035
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal