دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
تاريخچه شهرستان
 
ابركوه كه از آن به عنوان ابرقو نيز ياد مي شود، مركز شهرستان ابركوه در استان يزد مي باشد. شهري جذاب كه در ارتفاع 1510 متري از سطح دريا قرار گرفته و مقصدي بهشت گونه براي علاقمندان به كوير گردي به شمار مي رود. مقصدي بي نظير كه در فاصله دو ساعتي از يزد آرميده و با آغوشي باز و مردمي مهربان و خونگرم پذيراي ميهمانانش است. اين شهر افسانه اي با قدمتي كهن ميزبان جذابيت هايي منحصر به فرد نظير سروي 5000 ساله مي باشد. اين ساكن كهنسال اين سرزمين سالهاست كه شاهد خوشي ها و نارحتي هاي اهالي و خود شهر ابركوه بوده و در سينه اش خاطراتي كهن را جاي داده است. افسانه ها حاكي از آنند كه اين سرو توسط خود زرتشت در ابركوه كاشته شده است.
 
 
 
 
 
در فرهنگ و تمدن باستاني و زرتشتي سرو نماد ايران به شمار مي رفته. دانشمندان بسياري از اقصي نقاط جهان از اين سرو بازديد نموده اند و عمر آن را تخمين زده اند. اين قلب كهنسال اما با طراوت و نشاط ابركوه با اقتدار و صلابتي وصف نشدني در ميان كوير ايستاده و با آوازه اي جهاني يكي از معروف ترين جاذبه هاي ابركوه به شمار مي رود.
 
 
 
 
از ديگر نقاط ديدني اين شهر مي توان به مسجد تاريخي جامع آن اشاره كرد، مسجدي ديدني با دو قبله كه نظر بسياري از گردشگران و علاقمندان به فرهنگ و تاريخ را به خود جلب مي كند. در هنگام سفر به اين شهر كويري بازديد از گنبد عالي ابركوه را به هيچ وجه از دست ندهيد، اثري ماندگار با قدمتي كهن مربوط به دوره ديلمان كه مي توان از آن به عنوان نمونه اي پرافتخار از هنر معماري بي نظير ايراني نام برد. البته در اين شهر 4 يخچال خشتي جذاب نيز وجود دارد كه قدمت آنها هم به زمان قاجار بازمي گردد، اين يخچال هاي طبيعي در گذشته براي نگهداري يخ و غذا مورد استفاده قرار مي گرفتند. از ديگر جاذبه هاي اين شهر كويري مي توان به مسجد بيرون ابركوه، خندق هاي سنگي ابركوه، قلعه هاي ابركوه، موزه مردم شناسي و خانه آقازاده اشاره كرد. در هنگام سفر به اين شهر قديمي و بازديد از آثاري جذابي كه از دوران باستان در آن به يادگار مانده اند، قطعا به تمدن قديمي و بسيار كهن آن پي مي بريد.
 
 
چگونگي دسترسي: 
ابركوه از شهرهاي استان يزد مي باشد، دسترسي به آن از خود يزد امكان پذير خواهد بود، كافيست از يزد به سمت اقليد- ياسوج حركت كرده و از آنجا پس از پيمودن مسيري دو ساعته به ابركوه برسيد. در سمت شرق بزرگراه ابركوه سورمق در اولين ميدان، خروجي اول را انتخاب كرده و حركت در بزرگراه را ادامه دهيد. بعد از عبور از پمپ بنزين شركتي ابركوه به ميدان خواهيد رسيد. در ميدان، خروجي دوم را انتخاب كرده و وارد خيابان نظاميه شويد. بعد از رسيدن به ميدان سرو به سمت راست بپيچيد و بعد از 450 متر باز هم به سمت راست بپيچيد. از آنجا سرو ابركوه را خواهيد ديد. 
 

امكانات رفاهي:
در نزديكي سرو ابركوه امكانات رفاهي نظير رستوران، چلوكبابي، كافه و هتل وجود دارد. البته براي امتحان تجربياتي خاص تر مي توانيد اقامت در هتل و خانه تاريخي آقازاده را امتحان نماييد. 

بهترين زمان بازديد:
از آنجايي كه ابركوه در منطقه كويري قرار گرفته از اين رو تابستان ها و بهارهايي بسيار گرم را تجربه مي نمايد. بهترين زمان بازديد از اين منطقه پاييز و زمستان مي باشد البته اين بدان معنا نيست كه در تابستان و بهار نمي توان به آن سفر كرد.
تاریخ به روز رسانی:
1398/09/13
تعداد بازدید:
46
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
info@ssu.ac.ir
یزد، میدان باهنر،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد
37240171 - 035
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal