معاونت غذا و دارو
پروانه بهداشتي واردات

درخواست صدور يا تمديد پروانه بهداشتي واردات مشمول ثبت منبع و محصول:

 دستورالعمل

 
مدارك وچك ليست درخواست صدور يا تمديد پروانه بهداشتي واردات:

 دستورالعمل نحوه ارائه درخواست

 چك ليست درخواست

 

 توجه: منظور ازپيوست هادر چك ليست مداركي است كه آماده مي كنيد بر روي آن عبارت پيوست (شماره مربوطه بند چك ليست) درج شود. منظور از  خط تيره(-) در چك ليست (تا) مي باشد به عنوان مثال:پيوست 9-14 از 9 تا 14  .

توجه: پس از تكميل پيوست ها داخل زونكن يا كلربوك به ترتيب چك ليست قرار داده وفايل مربوطه مستندات نيز به ترتيب داخل CD موجود باشد سپس به صورت حضوري به سازمان غذا ودارو واقع در تهران خيابان انقلاب روبروي درب دانشگاه تهران خيابات فخر رازي دبيرخانه سازمان مراجعه نماييد.

توجه: ثبت نام شركت و مسئول فني در سايت TTAC الزامي است.

اقدامات لازم:

1- صرفاً شركت هاي حقوقي امكان درخواست دارند در صورتي كه شخص مي باشيد ابتدا بايد نسبت به ثبت شركت اقدام شود.

2- ثبت نام شركت در سامانه TTAC ( موجود در قسمت سامانه هاي الكترونيك سايت) ودريافت كد كاربري سامانه توسط مديرعامل شركت

3-معرفي مسئول فني در سامانه TTAC توسط ورود از طريق كارتابل مدير عامل

4- احراز صلاحيت مسئول فني در سامانه TTAC

 

ويژگي ها وشرح وظايف مسئول فني واردات:

*مسئول فني بايد به صورت تمام وقت در انجام امور واگذار شده به وي مطابق شرح وظايف مسئول فني انجام وظيفه نمايد. 

* نظارت بر شرايط فني و بهداشتي كارخانجات توليدي خارج از كشور به منظور واردات

* تضمين سلامت وكيفيت محصول تا پايان تاريخ انقضاء و پاسخگوئي در برابر مراجع بهداشتي و قانون در صورت بروز مشكلات بهداشتي، سلامتي و كيفي محصول

* اعمال نظارتهاي پيش بيني شده در آيين نامه هاي مربوطه جهت حصول اطمينان از تطابق روشهاي به كار گرفته شده و تجهيزات مورد استفاده در توليد وكنترل محصول به نحوي كه محصولات وارد شده از نظرايمني، ماهيت و كيفيت با استانداردهاي مربوطه و الزامات قانوني مطابقت داشته باشد.

* نظارت بر شرايط فني و بهداشتي انبار و كنترل روشهاي انبار داري

*نظارت بركنترل شرايط حمل ونقل و اطمينان از عدم فساد، آلودگي و آسيب ديدگي محصولات

* مسئول اجراي سيستم Recall براي جمع آوري محصولات توزيع شده مرجوعي يا معيوب و يا محصولاتي كه اين اداره كل به دليل وجود اشكالاتي، دستور به جمع آوري آنها از سطح بازار را نموده است و نظارت برامحاء يا مرجوع نمودن آنها و ارائه گزارش به اداره كل نظارت وارزيابي فرآورده هاي غذائي، آرايشي و بهداشتي و معاونت غذا و دارو ناظر بر شركت( دفتر مركزي شركت)

* نظارت بر عمليات برچسب گذاري براساس ضوابط مربوطه قبل از عرضه

* رسيدگي به شكايات واصله و پيگيري آنها تا حصول نتيجه و پاسخگوئي لازم.

* بررسي و تأييد كليه مدارك مندرج در دستورالعمل واردات محصولات فرآيند شده غذائي، آرايشي و بهداشتي

* تائيد مصرف و عرضه اقلام وارداتي بر اساس ضوابط و مستندات سازمان غذا و دارو

* ثبت سوابق واردات و مستندسازي پرونده واردات براي هر محموله و در صورت لزوم براي هر محصول كه شامل مداركي براي اثبات اعمال نظارتهاي لازم و انجام وظايف محوله به مسئول فني مي باشد.

*انجام كنترل كيفيت محصول در سطح عرضه(PMS )و ارائه گزارش آن به وزارت بهداشت به طور مستمر

*مسئول فني بايد اطمينان يابد كارخانه توليدكننده از هر سري ساخت محصولات وارداتي به ايران به تعداد كافي تا 6 ماه پس از تاريخ انقضا جهت استفاده در موارد لزوم نگهداري مي نمايد و در صورت نياز به بررسي يك سري ساخت از محصول، نمونه در اختيار اين اداره كل قرار گيرد.

* ارائه گزارش شش ماهه از كليه اقدامات فوق بر اساس شرح وظايف به سازمان غذا و دارو و معاونت غذا و دارو دانشگاه ناظر به عملكرد شركت وارد كننده

* گزارش فوري موارد عدم رعايت ضوابط فني و بهداشتي را به اداره كل نظارت و ارزيابي فرآورده هاي غذايي، آرايشي و بهداشتي و يا معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشكي مربوطه اعلام نمايد.

*هر گونه اقدام كنترلي و نظارتي در خصوص پايش و كنترل محصولات شركت بنا به درخواست و تصويب سازمان غذا و دارو مي باشد .

* قابل ذكر است آشنايي با قانون مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي و ساير قوانين موضوعه از جمله قوانين صادرات – واردات و شركت در كلاس هاي آموزشي كه از طرف سازمان غذا و دارو اعلام مي شود الزامي است.

*مسئول فني معرفي شده نبايد مدير عامل شركت و يا يكي از اعضاي هيات مديره بوده و همچنين مسئول فني كارخانه توليدي و يا شركت وارد كننده ديگر باشد و بايد تمام وقت در اختيار شركت جهت انجام امور محوله باشد . 

*مسئوليت پيگيري كليه امور مربوط به واردات از جمله مسائل فني، علمي و ... مطابق شرح وظايف اعلامي مرتبط با شركت در اداره كل بر عهده شخص مسئول فني مي باشد و بايد مسئول فني در ارتباط مستمر با وزارت بهداشت باشد

*در خصوص شركت هايي كه به صورتHOLDING يا با هيئت مديره مشابه اداره مي شوند با توجه به نظر كميته فني و قانوني امكان مسئوليت فني همزمان چند شركت وجود دارد .

* در صورتي كه كارخانه توليدي متقاضي واردات مواد اوليه باشد از مسئول فني توليد مي تواند با توجه به نظر كميته فني و قانوني به عنوان مسئول فني واردات مواد اوليه استفاده نمايد .

* در صورتي كه مسئول فني در مدت كمتر از 3 ماه به دليل مرخصي و .... با هماهنگي شركت جهت انجام امور محوله فعاليت ندارد بايد نسبت به معرفي فرد جانشين واجدشرايط جهت تقبل انجام امور محوله مسئول فني در مدت مذكور به عنوان قائم مقام با تائيد شركت  اقدام نمايد.

*در خصوص كارخانجاتي كه درمناطق آزاد يا مناطق ويژه اقتصادي فعاليت دارند و از اين اداره كل پروانه بهداشتي ورود اخذ مي نمايند بايد در صورتيكه مسئول فني در كارخانه حضور ندارد نسبت به معرفي فرد واجد شرايط ديگري به عنوان نماينده مسئول فني علاوه بر مسئول فني نيز به طور همزمان اقدام نمايند

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/08/13
تعداد بازدید:
196
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal