شبکه بهداشت و درمان شهرستان تفت
جاذبه هاي ديدني

اماكن‌تاريخي‌شهرستان‌تفت:

*خانقاه‌شيخ‌ علي‌ بليمان‌-‌ روستاي‌ بيداخويد

در بيداخويد يزد واقع شده مشتمل بر بقعه، خانقاه و مسجد است. بر فراز اين اثر ارزشمند گنبدي قرار دارد و در درون سه قبر ديده مي شود كه يكي از آنها متعلق به عارف نامدار شيخ علي بليمان است. بناي خانقاه تقريباً با همان طرح و اسلوب قديم‌پابرجامانده‌ومناسب‌كتيبه‌هاوآثارتاريخي‌حائزاهميت‌مي‌باشد.

*گنبد‌شيخ‌جنيد-روستاي‌توران‌پشت

در روستاي توران پشت از توابع شهرستان تفت واقع شده است. گنبدي كه ديده مي شود داراي برجي هشت ضلعي و سنگي است كه از سنگهاي ساده نما سازي شده است و از لحاظ شيوه و سبك معماري عهد سلجوقي نمونه قابل ملاحظه به شمار مي رود. در بالاي محراب آن كتيبه اي آجري به خط كوفي موجود بوده كه در سال 1315 به موزه ايران باستان منتقل شده است.

بر اساس مضمون اين كتيبه اين محل آرامگاه ابن ابي طاهر بوده و به دستور فرزندش در سال 543 هجري قمري ساخته شده است.

*قلعه‌توران‌پشت-روستاي‌توران‌پشت

قلعه توران پشت بر روى صفه اى در دامنه كوه رو به سوى دشت با وسعت زياد كفه طاقستان را تحت تسلط خود دارد و كيفيتى اساطيرى را به ذهن متبادر مى سازد. اين ويژگى باعث شده كه بتواند خطر هجوم غارتگران و متجاوزان را كه بيشتر از سمت كفه و منطقه فارس، روستا را تهديد مى كرده خنثى و بدين وسيله دورى فاصله از مركز و شهرهاى بزرگ را جبران كند.

اين قلعه از نظر كاربرد سنگ در بناى آن منحصر به فرد است. در اين قلعه تعداد زيادى حجره وجود دارد و هر خانواده روستا حجره اى در اختيار داشته اند و مواد غذايى مانند حبوبات، خشكبار، آرد و را به گونه اى طبقه بندى شده، در محلهاى مخصوصى كه به اين منظور در حجره ها در نظر گرفته شده اند انبار مى كردند و از اين رو يك قلعه حفاظتى ـ زيستى بشمار مى آمده است.

ويژگى ديگر اين قلعه در سنگى قلعه كه در اندازه 1/7 *1 متر از نوع سنگهاى رسوبى همان تپه است مى باشد. اين در تا چندى پيش به زيبايى بر لولاى يك تكه سنگى خود مى چرخيد و باعث حفاظت قلعه از ورود بيگانگان ميشد.

*قلعه‌پهلوان‌بادي‌تفت-دره‌گاهان تفت

در جنوب غربي شهر تفت در راه دره گاوون دو اثر قديمي بر فراز كوهي به نام ميلك ديده مي شود. بر نوك اين كوه يك قلعه قديمي ساخته شده از آجر با مسيري صعب العبور قرار گرفته است. در داخل اين قلعه شكل آسيابي به نام آسياب پهلوان بادي معروف‌است.

*قلعه شواز-روستاي شواز

مهم‌ترين قلعهٔ كوهستانى شهر يزد، قلعهٔ رفيع، محكم و با عظمت شواز است. اين قلعهٔ مسكونى با مساحت پنج هزار متر مربع، در ارتفاع صد متري، بر فراز صخره‌هاى سنگى از نوع سنگ‌هاى سفت رسوبى بنا شده و در اطراف آن پرتگاه‌ها و خاكريزهايى با شيب تند وجود دارد. ديوارهاى اصلى بنا از بيرون سنگ و از داخل، خشت خام و درگاه ورودى آن از آجر است. قلعه در طرف شرق گاوپهلوى مرتفعى دارد كه از آجر بنا شده و از آن براى كشيدن آب استفاده مى‌كردند. از زيبايى‌هاى ديگر اين قلعه، درِ سنگى آن است. علاوه بر اين، در داخل قلعه چند مغازه در دل سنگ كنده‌اند كه شباهت بسيار به مغازه‌هاى ميمند كرمان و لاريجان مازندران دارد.

*بقعه شاه خليل تفت

بناي بقعه يا خانقاه شيخ خليل ا ثاني از نوادگان شاه نعمت ا ولي جزئي از مجموعه وسيعي بود كه به عنوان خانقاه شاه نعمت ا ولي ايجاد شده است. گنبد آجري بر فراز بقعه مربع شكل و سنگ مرمرهاي خوش تراش و ظريف مربوط به 9 قبر در زير گنبد با كتيبه هاي مختلف داراي نقشهاي گل و بوته حجاري شده از آثار جالب اين بقعه مي باشد.

*گنبدمسجدشاه‌ولي شهرتفت

مسجد در قرن هشتم هجري بنا شده است. در اين مسجد بزرگ آثار جالب توجهي به چشم مي خورد. مانند سنگ مرمر محراب به اندازه 64* 125 سانتي متر با نقش قنديل و كنده كاري هاي گل و بوته و واژه هاي مقدس، در ورودي چوبي مشبك بسيار ظريف كه لفظ (محمد) چند بار در حلقه هايي به صورت زيبا بر آن كنده كاري شده و در اطراف آن كتيبه اي از كاشي معرق نام دوازده امام به خط نسخ بر روي آن نصب شده است و يك شبكه گچ بري بسيار خوش طرح براي نور گيري كه در حاشيه اش تاريخ 1339ديده‌مي‌شود.

*قدمگاه شهرتفت

اين بنا در سال 512 هجري قمري به فرمان گرشاسب بن علي بن فرامرز، يكي از امراي ديلمي ساخته شده است. اصل بنا چهار ضلعي و هر ضلع آن از داخل 8 متر است. در ارتفاع 3 متري بنا به هشت ضلعي مبدل شده است. سنگ تاريخ محراب از جنس مرمر و به ابعاد 60*160 متر با دو حاشيه و يك متن به خط كوفي مي باشد.

*خانه رزاقيان-تفت

مربوط به دوره پهلوي اول است و در تفت، خيابان معاصر، محله گرمسير واقع شده و اين اثر در تاريخ 11 مرداد 1384 با شمارهٔ ثبت12353 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

*عمارت و باغ صدري-تفت

مربوط به اواخر دوره زند است و در تفت، خيابان امام خميني (ره)، محله باغ گلابدان واقع شده و اين اثر در تاريخ 5 آذر 1379 با شمارهٔ ثبت 2898 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.يكي ديدني هاي شهر تفت در استان يزد به شمار مي رود كه با وجود بناهاي جالب و ديدني به همراه باغي سرسبز و زيبا بالقوه يكي از نقاط گردشگري شهرستان تفت به شمار مي رود. ظاهرا قدمت اين باغ و بنا به دوران زنديه باز مي گردد كه بازسازي و نوسازي شده است.
 

از ديگر اماكن تاريخي و جاذبه هاي گردشگري شهرستان تفت مي توان به كوه اِرْنان ،آسياب آبي ،قلعه اسلاميه،بازار تفت،آسياب آبي اسلاميه،غار اسلاميه،مسجد شوده،باغ علي نقي خان تفت،باغ گلشن تفت،چشمه تامهر، چنار قديمي (اسلاميه)،خانه‌هاي قديمي،مسجد جامع بيداخويد ،كاروانسراي دهشير،بقعه شيخ جنيد توران پشت،آب انبار كوهستاني (جادهٔ ده بالا)،آب انبار برالسويّه،مسجد جامع اسلاميه،مسجد جامع طزرجان،مسجد جامع ندوشن،قلعه ندوشن اشاره كرد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/03/09
تعداد بازدید:
963
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal