دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
بيانيه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ايران
انقلاب كبير اسلامي ايران در حالي چهلمين سالگرد پيروزي خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه‌ي پنجم حيات خود نهاد كه اگرچه دشمنان مستكبرش گمان‌هاي باطلي در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، اميدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پيشرفت‌هاي خيره‌كننده، همواره سربلند ديده‌اند.
در چنين نقطه‌ي عطفي، رهبر حكيم انقلاب اسلامي با صدور «بيانيه‌ي گام دوم انقلاب» و براي ادامه‌ي اين راه روشن، به تبيين دستاوردهاي شگرف چهار دهه‌ي گذشته پرداخته و توصيه‌هايي اساسي به‌منظور «جهاد بزرگ براي ساختن ايران اسلامي بزرگ» ارائه فرموده‌اند.
بيانيه‌ي «گام دوم انقلاب» تجديد مطلعي است خطاب به ملت ايران و به‌ويژه جوانان كه به‌مثابه منشوري براي «دومين مرحله‌ي خودسازي، جامعه‌پردازي و تمدن‌سازي» خواهد بود و «فصل جديد زندگي جمهوري اسلامي» را رقم خواهد زد.
اين گام دوم، انقلاب را «به آرمان بزرگش كه ايجاد تمدن نوين اسلامي و آمادگي براي طلوع خورشيد ولايت عظميٰ (ارواحنافداه) هست» نزديك خواهد كرد.
متن كامل اين بيانيه به شرح زير است.
بسم الله الرّحمن الرّحيم
الحمدلله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيّدنا محمّد و آله‌ الطّاهرين و صحبه المنتجبين و من تبعهم باحسان الي يوم الدّين.

ورود انقلاب اسلامي به دومين مرحله‌‌ي خودسازي، جامعه‌پردازي و تمدن‌سازي (1)
از ميان همه‌ي ملّتهاي زير ستم، كمتر ملّتي به انقلاب همّت ميگمارد؛ و در ميان ملّتهايي كه به‌پاخاسته و انقلاب كرده‌اند، كمتر ديده شده كه توانسته باشند كار را به نهايت رسانده و به‌جز تغيير حكومتها، آرمانهاي انقلابي را حفظ كرده باشند. امّا انقلاب پُرشكوه ملّت ايران كه بزرگ‌ترين و مردمي‌ترين انقلاب عصر جديد است، تنها انقلابي است كه يك چلّه‌ي پُرافتخار را بدون خيانت به آرمانهايش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ي وسوسه‌هايي كه غير قابل مقاومت به نظر ميرسيدند، از كرامت خود و اصالت شعارهايش صيانت كرده و اينك وارد دوّمين مرحله‌ي خودسازي و جامعه‌پردازي و تمدّن‌سازي شده ‌است. درودي از اعماق دل بر اين ملّت؛ بر نسلي كه آغاز كرد و ادامه داد و بر نسلي كه اينك وارد فرايند بزرگ و جهانيِ چهل سال دوّم ميشود.

 پيروزي انقلاب اسلامي؛ آغازگر عصر جديد عالم
آن روز كه جهان ميان شرق و غرب مادّي تقسيم شده بود و كسي گمان يك نهضت بزرگ ديني را نميبُرد، انقلاب اسلامي ايران، با قدرت و شكوه پا به ميدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شكست؛ كهنگي كليشه‌ها را به رخ دنيا كشيد؛ دين و دنيا را در كنار هم مطرح كرد و آغاز عصر جديدي را اعلام نمود. طبيعي بود كه سردمداران گمراهي و ستم واكنش نشان دهند، امّا اين واكنش ناكام ماند. چپ و راستِ مدرنيته، از تظاهر به نشنيدن اين صداي جديد و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون براي خفه كردن آن، هرچه كردند به اجلِ محتوم خود نزديك‌تر شدند. اكنون با گذشت چهل جشن سالانه‌ي انقلاب و چهل دهه‌ي فجر، يكي از آن دو كانون دشمني نابود شده و ديگري با مشكلاتي كه خبر از نزديكي احتضار ميدهند، دست‌وپنجه نرم ميكند! و انقلاب اسلامي با حفظ و پايبندي به شعارهاي خود همچنان به پيش ميرود.

شعارهاي جهاني، فطري، درخشان و هميشه‌زنده‌ي انقلاب اسلامي
براي همه‌چيز ميتوان طول عمر مفيد و تاريخ مصرف فرض كرد، امّا شعارهاي جهاني اين انقلاب ديني از اين قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بي‌مصرف و بي‌فايده نخواهند شد، زيرا فطرت بشر در همه‌ي عصرها با آن سرشته است. آزادي، اخلاق، معنويّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانيّت، برادري، هيچ يك به يك نسل و يك جامعه مربوط نيست تا در دوره‌اي بدرخشد و در دوره‌اي ديگر افول كند. هرگز نميتوان مردمي را تصوّر كرد كه از اين چشم‌اندازهاي مبارك دل‌زده شوند. هرگاه دل‌زدگي پيش آمده، از روي‌گرداني مسئولان از اين ارزشهاي ديني بوده است و نه از پايبندي به آنها و كوشش براي تحقّق آنها.

 دفاع ابدي از نظريه‌ي نظام انقلابي
انقلاب اسلامي همچون پديده‌اي زنده و بااراده، همواره داراي انعطاف و آماده‌ي تصحيح خطاهاي خويش است، امّا تجديدنظرپذير و اهل انفعال نيست. به نقدها حسّاسيّت مثبت نشان ميدهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهاي بي‌عمل ميشمارد، امّا به هيچ بهانه‌اي از ارزشهايش كه بحمدالله با ايمان ديني مردم آميخته است، فاصله نميگيرد. انقلاب اسلامي پس از نظام‌سازي، به ركود و خموشي دچار نشده و نميشود و ميان جوشش انقلابي و نظم سياسي و اجتماعي تضاد و ناسازگاري نميبيند، بلكه از نظريّه‌ي نظام انقلابي تا ابد دفاع ميكند.

جمهوري اسلامي و فاصله‌ي ميان بايدها و واقعيتها
جمهوري اسلامي، متحجّر و در برابر پديده‌ها و موقعيّتهاي نو به نو، فاقد احساس و ادراك نيست، امّا به اصول خود بشدّت پايبند و به مرزبندي‌هاي خود با رقيبان و دشمنان بشدّت حسّاس است. با خطوط اصلي خود هرگز بي‌مبالاتي نميكند و برايش مهم است كه چرا بماند و چگونه بماند. بي‌شك فاصله‌ي ميان بايدها و واقعيّتها، همواره وجدانهاي آرمان‌خواه را عذاب داده و ميدهد، امّا اين، فاصله‌اي طي‌شدني است و در چهل سال گذشته در مواردي بارها طي شده است و بي‌شك در آينده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگيزه، با قدرت بيشتر طي خواهد شد.

انقلاب اسلامي؛ مايه‌ي سربلندي ايران و ايراني
انقلاب اسلامي ملّت ايران، قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّي مظلوم بوده است. مرتكب افراط‌ها و چپ‌روي‌هايي كه مايه‌ي ننگ بسياري از قيامها و جنبشها است، نشده است. در هيچ معركه‌اي حتّي با آمريكا و صدّام، گلوله‌ي اوّل را شلّيك نكرده و در همه‌ي موارد، پس ‌از حمله‌ي دشمن از خود دفاع كرده و البتّه ضربت متقابل را محكم فرود آورده است. اين انقلاب از آغاز تا امروز نه بي‌رحم و خون‌ريز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگويان و گردنكشان ايستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع كرده است. اين جوانمردي و مروّت انقلابي، اين صداقت و صراحت و اقتدار، اين دامنه‌ي عمل جهاني و منطقه‌اي در كنار مظلومان جهان، مايه‌ي سربلندي ايران و ايراني است، و همواره چنين باد.

براي برداشتن گامهاي استوار در آينده، بايد گذشته را درست شناخت
اينك در آغاز فصل جديدي از زندگي جمهوري اسلامي، اين بنده‌ي ناچيز مايلم با جوانان عزيزم، نسلي كه پا به ميدان عمل ميگذارد تا بخش ديگري از جهاد بزرگ براي ساختن ايران اسلامي بزرگ را آغاز كند، سخن بگويم. سخن اوّل درباره‌ي گذشته است.

عزيزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه‌ي خود يا گوش سپردن به تجربه‌ي ديگران نميتوان دانست. بسياري از آنچه را ما ديده و آزموده‌ايم، نسل شما هنوز نيازموده و نديده است. ما ديده‌ايم و شما خواهيد ديد. دهه‌هاي آينده دهه‌هاي شما است و شماييد كه بايد كارآزموده و پُرانگيزه از انقلاب خود حراست كنيد و آن را هرچه بيشتر به آرمان بزرگش كه ايجاد تمدّن نوين اسلامي و آمادگي براي طلوع خورشيد ولايت عظميٰ (ارواحنافداه) است، نزديك كنيد. براي برداشتن گامهاي استوار در آينده، بايد گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از اين راهبرد غفلت شود، دروغها به جاي حقيقت خواهند نشست و آينده مورد تهديدهاي ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگيزه‌اي قوي، تحريف و دروغ‌پردازي درباره‌ي گذشته و حتّي زمان حال را دنبال ميكنند و از پول و همه‌ي ابزارها براي آن بهره ميگيرند. رهزنان فكر و عقيده و آگاهي بسيارند؛ حقيقت را از دشمن و پياده‌نظامش نميتوان شنيد.

 آغاز انقلاب و نظام اسلامي از نقطه‌ي صفر
انقلاب اسلامي و نظام برخاسته از آن، از نقطه‌ي صفر آغاز شد؛ اوّلاً: همه‌چيز عليه ما بود، چه رژيم فاسد طاغوت كه علاوه ‌بر وابستگي و فساد و استبداد و كودتايي بودن، اوّلين رژيم سلطنتي در ايران بود كه به دست بيگانه -و نه به زور شمشير خود- بر سرِ كار آمده بود، و چه دولت آمريكا و برخي ديگر از دولتهاي غربي، و چه وضع بشدّت نابسامان داخلي و عقب‌افتادگي شرم‌آور در علم و فنّاوري و سياست و معنويّت و هر فضيلت ديگر.

ثانياً: هيچ تجربه‌ي پيشيني و راه طي‌شده‌اي در برابر ما وجود نداشت. بديهي است كه قيامهاي ماركسيستي و امثال آن نميتوانست براي انقلابي كه از متن ايمان و معرفت اسلامي پديد آمده است، الگو محسوب شود. انقلابيون اسلامي بدون سرمشق و تجربه آغاز كردند و تركيب جمهوريّت و اسلاميّت و ابزارهاي تشكيل و پيشرفت آن، جز با هدايت الهي و قلب نوراني و انديشه‌ي بزرگ امام خميني، به دست نيامد. و اين نخستين درخشش انقلاب بود.

 تقابل دوگانه‌ي جديد «اسلام و استكبار»؛ پديده‌ي برجسته‌ي جهان معاصر
پس آ‌نگاه انقلاب ملّت ايران، جهان دوقطبي آن روز را به جهان سه‌قطبي تبديل كرد و سپس با سقوط و حذف شوروي و اقمارش و پديد آمدن قطبهاي جديد قدرت، تقابل دوگانه‌ي جديد «اسلام و استكبار» پديده‌ي برجسته‌ي جهان معاصر و كانون توجّه جهانيان شد. از سويي نگاه اميدوارانه‌ي ملّتهاي زير ستم و جريانهاي آزادي‌خواه جهان و برخي دولتهاي مايل به استقلال، و از سويي نگاه كينه‌ورزانه و بدخواهانه‌ي رژيم‌هاي زورگو و قلدرهاي باج‌طلب عالم، بدان دوخته شد. بدين‌گونه مسير جهان تغيير يافت و زلزله‌ي انقلاب، فرعونهاي در بسترِ راحت آرميده را بيدار كرد؛ دشمني‌ها با همه‌ي شدّت آغاز شد و اگر نبود قدرت عظيم ايمان و انگيزه‌ي اين ملّت و رهبري آسماني و تأييدشده‌ي امام عظيم‌الشّأن ما، تاب آوردن در برابر آن‌همه خصومت و شقاوت و توطئه و خباثت، امكان‌پذير نميشد.

مديريت جهادي و اعتقاد به اصل «ما ميتوانيم»؛ عامل عزت و پيشرفت ايران در همه‌ي عرصه‌ها
به‌رغم همه‌ي اين مشكلات طاقت‌فرسا، جمهوري اسلامي روزبه‌روز گامهاي بلندتر و استوارتري به جلو برداشت. اين چهل سال، شاهد جهادهاي بزرگ و افتخارات درخشان و پيشرفتهاي شگفت‌آور در ايران اسلامي است. عظمت پيشرفتهاي چهل‌ساله‌ي ملّت ايران آنگاه بدرستي ديده ميشود كه اين مدّت، با مدّتهاي مشابه در انقلابهاي بزرگي همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اكتبر شوروي و انقلاب هند مقايسه شود
تاریخ:
1397/12/18
تعداد بازدید:
41
info@ssu.ac.ir
یزد، میدان باهنر،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد
37240171 - 035
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal