دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد
معرفي

            معرفي

            سواد سلامت را مي‌ توان توانايي خواندن، درك كردن و عمل كردن به توصيه ‌هاي بهداشتي و سلامتي تعريف نمود. به عبارت ديگر سواد سلامتي عبارتست از توانايي افراد در اخذ، تفسير و فهم اطلاعات اساسي سلامت و داشتن شايستگي و انگيزش در استفاده از اين اطلاعات جهت ارتقاء سلامتي خود.

             سواد سلامت به عنوان يكي از اجزاء مهم سلامت همگاني تلقي مي شود. افراد با سواد سلامت ناكافي، با احتمال كمتري اطلاعات نوشتاري و گفتاري ارايه شده توسط متخصصان سلامتي را درك مي‌ كنند و به دستورات داده شده توسط آنها عمل مي‌ كنند. همچنين وضعيت سلامتي ضعيف ‌تري دارند و هزينه ‌هاي پزشكي بيشتري را متحمل مي ‌شوند تا آنجا كه گفته شده بيش از 50 درصد عوامل بروز و شيوع بيماريها در جامعه به سطح آگاهي و شيوه زندگي مردم بستگي دارد .بدين لحاظ امروزه سواد سلامت ناكافي به عنوان يك تهديد جهاني به شمار مي ‌آيد.

            در دهكده جهاني تمامي مردم از طريق رسانه ها مي توانند با هم ارتباط برقرار كنند. طبعا در اين دنياي پيشرفته ي رسانه اي، چيزي كه بيش از همه مورد تهديد واقع مي شود سلامت است.  يك فرد بعد از خواب بيشترين وقت خود را صرف ديدن رسانه ها مى كند ، بنا براين رسانه ها بزرگترين آموزش دهنده در جوامع امروزى هستند و بايست محتواى اين رسانه ها در حوزه هاى مختلف بويژه سلامت مورد توجه قرار گيرد.و آنچه به نقش رسانه در سلامت جامعه جهت مي دهد سواد رسانه اي جامعه است. هر جامعه اي درجه اي از سواد رسانه اي در مورد سلامت دارد و هر كدام از آحاد جامعه به اندازه خودشان داراي سطحي ازسواد رسانه اي هستند

             رسانه ها همان گونه كه قادرند  فشار روانى شديدى بر انسان وارد كنند از اين توانمندى برخوردارند كه وى را از استرس ها رها سازند و به آرامش رسانند . محصول نهايى يك رسانه الزاما واقعيت دنيايى كه آن را پوشش مى دهد نيست؛ محصول نهايى يك رسانه ممكن است بخشى از جهان يا شكل تحريف شده اى از آن باشد و يا حداقل در بازتاب دادن آن ناموفق مانده باشد. محتواى رسانه مى تواند در خدمت تثبيت يك جريان، گروه ،صنف يا طبقه  باشد و آن طبقه و قدرت الزاما عدالتجو و آزادى گرا نباشد. چنين محصول رسانه ايى نمى تواند در خدمت عدالت اجتماعى عمل كند . بنابراين مى توان اين نكته را در نظر داشت كه آگاهى و اطلاعاتى كه از رسانه ها به دست مي آيد ممكن است لزوما به صلاح اجتماع مردم نباشد.

             

            از سوي ديگر طي سالهاي اخير بدنبال همه گيري تلفن همراه و افزونه هايش و گسترش فراگير شبكه هاي اجتماعي و رسانه هاي موبايلي ، "صحت" فداي "سرعت" شده و تعميق و اعتبارسنجي به ميزان زيادي جايش را به سطحي نگري داده است.

            از آن جهت كه تاثيرگذاري مثبت يك رسانه بستگي به ميزان سواد رسانه اي افراد دارد بايست با ارتقاي سواد رسانه اي، مردم را در برابرتاثيرات سوء محصولات رسانه اي واكسينه كرد.درواقع اين آگاهي را بايد به مردم بدهيم كه در مواجهه با يك محصول رسانه اي چطور نكات مثبت محصولات رسانه اي را دريافت كنند وآن را درزندگي بكاربندند و چگونه درمقابل تاثيرات منفي آن مصون بمانند تا به  هدف نهايى آموزش سواد رسانه اى و بالا بردن سواد سلامت كه  ايجاد تغيير رفتار در مردم است نايل شد.

            در اين مسير استفاده از ظرفيت هاي بي بديل اصحاب هنر و رسانه و امكانات رسانه اي سازمانها و موسسات دولتي و غير دولتي در توليد و نشر پيام هاي سلامتي ، اطلاعات و اخبار حوزه سلامت ، راه اندازي پويش هاي همگاني ،آگاهي بخشي در كنترل بحران ها و مقابله با همه گيري بيماريها ، اطلاع رساني در راستاي دسترسي عادلانه آحاد جامعه به خدمات سلامت نبايد مورد غفلت واقع شود تا با ارتقاي سواد سلامت و سواد رسانه اي جامعه ، مهمترين شرط حفظ و بهبود سلامتي جامعه كه همان مشاركت فعال مردم است محقق شود.

            در اين راستا شوراي پيام رسان سلامت ذيل معاونت اجتماعي تشكيل گرديده است تا اين فعاليت مهم و اساسي را به سرانجام رساند.

             

شرح وظايف شوراي پيام رسان سلامت

·         تعيين پيام هاي سلامت در جهت ارتقا سواد سلامت مردم بصورت ماهيانه و تشكيل جلسه اصحاب رسانه براي انتقال پيام ها

·         تعيين هزينه اثربخش ترين راهكارهاي انتقال پيام هاي سلامت متناسب با سطح سواد مردم

·         تعيين و تصويب موضوعات و جدول زماني حضور كارشناسان و اساتيد براي آموزش مردم در برنامه هاي راديو و تلويزيون

·         انتخاب رسانه هاي برتر در انعكاس پيام ها و اخبار سلامت و قدرداني از آنها بصورت ساليانه

تاریخ به روز رسانی:
1397/04/11
تعداد بازدید:
392
info@ssu.ac.ir
یزد، میدان باهنر،ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یزد
37240171 - 035
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید آیت الله صدوقی یزد میباشد.
Powered by DorsaPortal